banner23

banner24

Android telefonlardaki verilerin 3'üncü taraflara sızdığı iddia ediliyor

Android telefonlara önceden yüklenmiş bazı uygulamalardaki seri numaralar ve kullanım bilgilerinin üçüncü taraflara (Google, Microsoft ve Facebook gibi) gönderildiği iddia ediliyor.

TEKNOLOJİ 15.10.2021, 12:39
Android telefonlardaki verilerin 3'üncü taraflara sızdığı iddia ediliyor

Kullanıcıların hassas verilerinin güvende olmadığı bir kez daha teyit edildi.

TRT Haber'in Trinity College Dublin ve Edinburgh Üniversitesi'nden araştırmacıların çalışmasına yer verdiği haberine göre, Android cihazları; ahize seri numaraları ve uygulama kullanım bilgileri gibi hassas kullanıcı verilerini Samsung gibi üreticilere ve Google, Microsoft ve Facebook gibi sosyal medya devlerinnden oluşan üçüncü taraflara aktarıyor.

Araştırmaya göre, Samsung, Xiaomi, Huawei ve Realme gibi bilinen satıcıların geliştirdiği Google'ın Android sisteminin tescilli varyantları, bu üreticilere ve uygulamaları bu cihazlara önceden yüklenmiş olarak gelen üçüncü taraf firmalara önemli miktarda bilgi transfer ediyor.

Cihazı tanımlayan veriler, kulanıcının bu uygulamayı kaldırmasından sonra bile gönderilmeye devam ediyor.

Çalışmada, şirketlerin gizlice topladığı verilerin, cihazın IMEI kodu gibi tanımlayıcılar ile bağlantılı olduğunu ortaya çıkarıldı. Şirketlerin topladığı bilgiler arasında kişisel ilgi alanları da bulunuyor.

Google'ın, telefonda yüklü olan tüm uygulamaların bir listesini topladığı ve listede kullanıcı ilgi alanlarını içeren hassas bilgiler olduğu için gizlilik endişelerini artırdığı bildiriliyor.

Araştırmacıların bir Samsung cep telefonuna test yaptıkları esnada cihazın Google Reklam Kimliğinin Samsung sunucularında saklandığını da keşfetti.

banner34