banner23

banner26

banner24

banner25

Apple, bazı müşteri verilerini Çin’de saklayacak

Apple Çinli müşterilerinin kişisel verilerini bir Çin devlet firmasının bilgisayar sunucularında saklamayı planlıyor.

TEKNOLOJİ 18.05.2021, 11:45
Apple, bazı müşteri verilerini Çin’de saklayacak
banner34

Apple’ın Çinli müşterilerin kişisel verilerini bir Çin devlet firmasının sunucularında saklamaya yönelik planları dikkat çekti.

Alınan bu karar Uluslararası Af Örgütü (Amnesty International) Asya direktörü Nicholas Bequelin tarafından Apple’ın, devlet kontrolündeki internetin “sansür makinasında” bir dişliye dönüşmesi olarak değerlendirildi.

The New York Times sitesinde yer alan haberde Apple’ın müşteri verilerine dair planlarına yer verildi. Times, yaptığı analizlere dayanarak geçtiğimiz yıllarda Apple’ın Çin uygulama marketindeki on binlerce aplikasyonun kaldırıldığını ifade ediyor. Uygulamaların kaldırılmasının arka planında ise Çin hükümetinin rahatsız olabileceği endişesinin yer aldığı belirtiliyor. Sansürlendiği tespit edilen uygulamalar arasında yabancı haber kaynakları, demokrasi yanlısı protestolar düzenleme ve internet kısıtlamalarından kurtulmak için kullanılan uygulamalar yer alıyor.

Şirket yetkililerince yapılan açıklamalarda Çinli müşterilerin önemli verilerinin korunduğu ve kaldırılan uygulamaların yalnızca Çin yasalarına uymak için kaldırıldığı ifade edilmekte.

Öte yandan Kasım 2016 tarihinde Çin’in kabul ettiği, “Çin’de toplanan bütün ‘kişisel ve önemli veriler’ Çin’de tutulmalıdır.” yasası tekrardan gündeme geldi. Apple yetkililerinin bu yasaya uygun bir politika izlemediği takdirde iCloud gibi sistemlerin işlevsiz duruma geleceği söz konusu olabilir.

ICloud’un kişisel verilerin korunması kadar şifrelenmiş cihazların açılmasında kullanılan dijital anahtarların da saklandığı bir sistem olması, sisteme erişimin sağlanması açısından ayrı bir önem arz ediyor.

Apple, verileri Amerika Birleşik Devletleri'nde saklamak isterken Çin ise verilerin kendi topraklarında kalmasını istiyor. Bahsi geçen siber güvenlik yasası 2017’de devreye girmesine rağmen dijital anahtarların nerede kalacağı belirlenmemiş, ancak 8 ay sonra şifreleme anahtarları Çin’e gönderilmişti.

Öte yandan görünen kadarıyla henüz tamamen açık bir Çin erişiminden bahsetmek mümkün gözükmüyor. Çinli devlet yetkililerinin Apple’dan talebi bir bilgiye erişim istendiğinde sürecin kendileri için daha kolay şekilde ilerletilmesi gibi duruyor. Konuya ilişkin olarak Çinli yetkililer ise siber güvenlik yasasının Çinli vatandaşların verilerini yabancı hükümetlerden koruma amacı güttüğünü ifade ediyorlar.

Tereddütler böylece sürüp giderken Apple’ın yeni veri merkezlerini önümüzdeki tarihlerde Çin’in Guiyang ve İç Moğalistan bölgelerinde açması bekleniyor.

23°
açık