banner23

banner26

banner24

banner25

Apple, Çin'de birçok uygulamasını kaldırıyor

Apple, Çin’de App Store’dan binlerce uygulamasını kaldırma kararı aldı.

TEKNOLOJİ 24.12.2020, 11:03
Apple, Çin'de birçok uygulamasını kaldırıyor
banner34

Apple, Çin hükümetinin katı kuralları sebebiyle App Store mağazasından Çin'in şartlarına uymayan tüm uygulamalarını kaldıracak.

Amerikalı teknoloji şirketi her ülkede uyulması gereken kurallara uymakta zorluk yaşamazken bu sorunu Çin’in katı kurallarından dolayı bir türlü aşamadı. Apple aldığı son kararla birlikte Çin’deki sorunlu uygulamaları App Store mağazasından kaldırarak sorunu kökünden çözmeyi planlıyor. Apple Çin hükümetinin istekleri doğrultusunda lisans verilmemiş ya da kurallara aykırı sayılacak uygulamalarını uygulama mağazasında bulundurmayacak.

Uygulamaların tespitiyle birlikte Apple, mağazasındaki uygulamaları devre dışı bırakacak. Çin’in katı kurallarına karşı Apple ülkedeki kullanıcı potansiyelinden dolayı kurallara uymak zorunda kalıyor. Apple’ın kaldırmak zorunda kalacağı uygulamalar arasında birçok yazılım programı, oyun ve haritalar gibi uygulamalar yer alıyor.

2019 yılında çıkan Çin anayasasına göre; tehdit eden, şiddet içeren, ırkçılık ve benzeri söylemlerde bulunan, uyuşturucu, kumar içeren, kültürel ve politik hakaretler barındıran uygulamalara lisans verilmeyeceği açıklanmıştı.

Yayınlanan raporlara göre Apple 2020 yılında yüz bine yakın uygulamasını uygulama marketinden kaldırmak zorunda kaldı. Google da kısa süre öncesinde benzer bir süreç yaşamış, Çin tarafından kaldırılması istenilen Plague Inc isimli oyun gibi yasaklı yazılımları mağazasından kaldırmıştı.

24°
açık