banner23

banner26

banner24

banner25

Apple'dan elektrikli otomobil hamlesi

Apple ilk elektrikli otomobili için Kia Motors ile anlaşma yapmaya hazırlanıyor.

TEKNOLOJİ 03.02.2021, 16:44
Apple'dan elektrikli otomobil hamlesi
banner34

ABD merkezli teknoloji devi Apple milyonlarca kullanıcıya sahip olduğu elektronik dünyasının dışına çıkarak şimdi de hedefini elektrikli otomobillere çevirdi. Apple’ın uzun süredir elektrikli otomobil sektörüne girerek faaliyet alanlarına otomobil sektörünü de eklemek istediği biliniyordu.

Geçtiğimiz ay Apple elektrikli otomobilinin ilk seri üretimine 2024 yılında başlayacağını duyurmuştu.

Bloomberg'de yer alan habere göre, ABD merkezli teknoloji şirketi ilk elektrikli otomobil için Kia Motors ile anlaşma imzalamaya hazırlanıyor. Aynı haberin devamına göre, Apple elektrikli otomobil üretimi ve geliştirme tesisi için Kia Motors’a 3,5 milyar dolar yatırım desteğinde bulunacak.

Dış basında yer alan Apple’ın Kia ile sözleşme imzalamaya hazırlandığı iddialarının ardından Kia’nın hisseleri 1997 yılında itibaren en yüksek seviyeye ulaştı. Ayrıca Hyundai’nin geçtiğimiz ay Apple ile görüşme halinde olduğunu açıklamasından sonra Hyundai’nin de hisseleri yüzde 20 artmıştı.

Teknoloji devinin ilk elektrikli otomobil projesi 2014 yılında ortaya çıkıp uzun süre boyunca proje ile ilgili bir gelişme yaşanmamıştı. Apple’ın 2018 yılında eski Tesla çalışanı Doug Field'ı transfer etmesiyle proje tekrardan hayata başladı.

14°
parçalı bulutlu