banner23

banner26

banner24

banner25

Apple hizmetlerinin güvenlik açıkları ortaya çıkarıldı

Bir güvenlik uzmanı ekibi tarafından yapılan çalışma sonucunda Apple hizmetlerinin güvenlik açıkları yüksek, orta ve düşük şeklinde sıralandırılarak paylaşıldı. Apple, tespit edilen açıkları bir günde kapattı.

TEKNOLOJİ 14.10.2020, 18:25
Apple hizmetlerinin güvenlik açıkları ortaya çıkarıldı
banner34

5 güvenlik uzmanı Apple gizmetleri kapsamında bir inceleme başlattı. iCloud hizmetinin de dahil olduğu inceleme sonucunda kullanıcıların güvenliğini tehdit eden 55 güvenlik açığı bulundu.

Yapılan incelemeler sonucunda 11 açığın kritik düzeyde olduğu belirlendi. Geriye kalan 44 güvenlik açığının 29 tanesi de riskli seviyede olarak belirlendi. 29 riskliden geriye kalan 15 tanesinin 13’ünün orta seviyede, kalan 2’sinin ise düşük seviyede risk teşkil ettiği bildirildi. Apple tarafından 300 bin dolar ödenmesinin ardından bu açıkların 28 tanesi kapatıldı.

Yalnızca kullanıcı tehdit altında değil

Tespit edilen güvenlik açıklarının ciddi oranda tehlikeli olduğu da öne sürülenler arasında bulunuyor. Açık bulunanlar arasında iCloud’un da bulunması kişisel güvenlik açısından hatrı sayılır bir risk oranını ortaya seriyor.

iCloud hesabı bir bilgisayar korsanı tarafından ele geçirilen bir kullanıcı, yalnızca şahsi olarak tehdit altında olmuyor. Hesabı ele geçiren bilgisayar korsanı, kullanıcının kişilerine ve o kişilerin verilerine de ulaşabiliyor. Apple şirketi ortaya çıkarılan açıkları bir gün içerisinde kapattı.

18°
parçalı bulutlu