banner23

banner24

Apple'ın başı Telegram'la dertte

ABD merkezli teknoloji devi Apple’a, Telegram yüzünden dava açıldı.

TEKNOLOJİ 18.01.2021, 11:57
Apple'ın başı Telegram'la dertte

Apple başı davalardan kurtulmuyor. Bağımsız bir internet koalisyonu tarafından Apple’a Telegram uygulamasını engellememesi gerekçe sunularak dava açıldı. Koalisyon daha önceden Donald Trump’ın destekçileri tarafından kullanılan sosyal medya uygulaması Parler’i engelleyen Apple’ın Telegram'a müdahale etmemesi davanın gerekçesini oluşturuyor.

Donald Trump’ın Başkanlık seçimlerini kaybetmesiyle sosyal medyadan yaptığı açıklamalar ülkeyi karıştırmasına sebep olmuştu. Trump’ın yaptığı açıklamalar sonrası destekçileri tarafından ABD Kongre binasında iç savaşı andıran olaylar meydana gelmişti. Apple, olayları sosyal medya uygulaması Parler’ın organize edildiği iddiası üzerine Parler’i Apple Store’dan kullanım dışı bırakmıştı. Koalisyon aynı adımların, Telegram için de atılması gerektiğini ifade ediyor.

Dava dosyasındaki bilgilere göre Apple, Telegram ile ilgili hassas bilgilere ulaşabiliyor. Apple, Telegram gruplarının halkı sindirmek, tehdit etmek ve bir şeye zorlamak için kullanıldığı bilgilerine ulaştı. Apple bunları bilmesine karşılık Telegram’a hiçbir yaptırımda bulunmuyor. Koalisyon göre Apple, Telegram'a karşı kendi politikalarını görmezden geliyor ve Telegram’ın faaliyetlerine izin vererek hem suça ortaklık yapıyor hem de zorbalıklara destek oluyor.

Koalisyon Apple'ın ceza almasını değil, Telegram'da neler döndüğünün soruşturulmasını ve bunları kamuoyu ile paylaşmasını talep edip dava kapsamında Apple'ın Telegram'ı yasaklamasını istiyor.

banner34