banner23

banner26

banner24

banner25

Apple'ın çocuk istismarını gözetleme adımı tepki çekti

ABD'deki bazı gruplar, Apple'ın çocuk istismarını gözetlemeye yönelik cihazları tarama planlarından vazgeçmesi için açık mektup yayınladı.

TEKNOLOJİ 20.08.2021, 09:13
Apple'ın çocuk istismarını gözetleme adımı tepki çekti
banner34

ABD'deki politika ve sivil hak grupları, Apple'ın çocuk istismarını gözetlemek için cihazları tarama planından vazgeçmesini istiyor. 

The Verge tarafından yapılan habere göre gruplar, Apple'ın yeni planının dünyanın her yerindeki insanların mahremiyetini ve güvenliğini tehdit ettiğini düşünüyor.  Grupların içinde American Civil Liberties Union (Amerikan Sivil Özgürlükler Birliği), Electronic Frontier Foundation, Access Now, Privacy International ve Tor Project'in bulunduğu belirtildi.

Bu ayın başlarında Apple, iOS'ta çocuk istismarı görüntülerini tespit etmek için yeni bir teknoloji planladığını duyurmuştu. Bu teknolojinin mahremiyeti ihlal edeceği üzerine birtakım eleştiriler ortaya atılmıştı. 

Apple bunun dışında "Mesajlar" uygulamasında çocuklar tarafından alınan müstehcen görüntüleri belirlemek ve bulanıklaştırmak için kullanılacak yeni bir teknolojiyi daha duyurmuştu. Bu teknolojide cihaz üzerinde kullanılan makine öğrenimi ile söz konusu görüntülerin belirleneceği aktarıldı.

24°
açık