banner23

banner24

Apple kullanıcı gizliliğini 15 milyar dolara "takas" etti

Google'ın arama motorunu Safari'de varsayılan olarak tutmak için bu yıl Apple'a 15 milyar dolardan fazla ödeme yapması bekleniyor.

TEKNOLOJİ 29.08.2021, 15:03
Apple kullanıcı gizliliğini 15 milyar dolara "takas" etti

Apple'ın Safari web tarayıcısında Google'ı tercih edilen arama motoru haline getirmek için bu yıl içinde 15 milyar dolar alacağı tahmin ediliyor.

Gizmodo.com sitesinde yer alan habere göre söz konusu bilgiler, Bernstein analistleri tarafından ileri sürüldü. Ayrıca bu tutarın 2022 yılına gelindiğinde 20 milyar doları bulmasının beklendiği de aktarıldı.

Belirtilen tahminler, iki şirketin son mali belegelerine dayandırılarak bildirildi. Habere göre bir değişiklik olmazsa Google, gelecek yıl da iOS kullanıcıları için önde gelen tercih olmak için milyarlarda dolar ödemeye devam edecek.

Apple'dan üst düzey bir yönetici, kullanıcıların dilediklerinde Safari'de farklı bir arama motoruna geçiş yapabildikleri şeklinde açıklama yaptı. Bernstein araştırmacılarına göre bu durum Google'ın rekabet karşıtı uygulamalarının bir kanıtı olarak görülürse Apple'ın brüt gelirinde yüzde 4-5'lik bir düşüş yaşanabilir. 

banner34