banner23

banner26

banner24

banner25

Apple ürünleri rüşvet malzemesi oldu

Apple'ın Küresel Güvenlik Sorumlusu, Santa Clara İlçe Şerif Ofisi'nden silah izni alabilmek için Apple ürünlerini rüşvet malzemesi olarak kullandı.

TEKNOLOJİ 27.11.2020, 14:21
Apple ürünleri rüşvet malzemesi oldu
banner34

Geçen hafta Apple’ın Küresel Güvenlik Sorumlusu Thomas Moyer, Santa Clara İlçe Şerif Ofisi’nden gizli silah izni alması karşılığında ofise iPad bağışlamayı teklif ettiği iddiaları nedeniyle rüşvet ile suçlandı. Santa Clara Bölge Başsavcılığı'nın sitesinde yayınladığı bir habere göre, Apple’a yöneltilen suçlamalar şerif ofisine dair yürütülen 2 yıllık geniş araştırmanın bir parçası. Araştırma sonucunda Apple’ın iPad ve pahalı spor müsabakası biletleri gibi ürünler karşılığında gizlenmiş silah izni almak için bir anlaşma yaptığı iddia edildi.

  

Başvuru, bağış yetkili tarafından kabul edilene kadar bekletildi

Washington Post tarafından yapılan habere göre 2013 yılından beri Apple’ın güvenlik departmanının başında yer alan Thomas Moyer'in gizlenmiş silah izni için başvurduğu, Santa Clara Bölge Başsavcılığı'nın internet sitesinde yayınladığı yazıda bildiriliyor. Yazıda iddia edildiğine göre şerif ofisi, Thomas Moyer 70 bin dolar karşılığında iPad bağışlamayı kabul edene kadar başvuruyu bekletti.  

Moyer ve avukatı yapılan iddiaları yalanladı ve Thomas Moyer’in şerif ofisinin yeni eğitim merkezi için iPad bağışlanmasına yardım ettiği ancak yapılan bağışın silah izinleri ile bir alakasının olmadığı söylendi. 

Apple'ın kontrolünü geliştirmeye ihtiyacı var

Büyük teknoloji şirketlerinin halk arasında daha çok dikkat çekmesi ile şirketlerin kendisini koruma ihtiyacı da daha çok arttı. Apple kendisini fiziksel tehlikelere karşı korumanın dışında tedarik zincirlerini ve ticaret sırlarını da korumak zorunda.  

Moyer’in avukatının açıklamalarına göre, Moyer sadece kolluk kuvvetlerine yardım etme amacıyla iPad gibi bazı ekipmanların bağışında bulundu. Moyer’in avukatı, yapılan suçlamaların bölge başsavcılığı ve şerif ofisi arasındaki bir anlaşmazlık nedeni ile ortaya çıktığını belirtti. 

13°
açık