banner23

banner26

banner24

banner25

Apple ve Facebook'un "gizlilik" gerilimi artıyor

Apple'ın iOS sürümünde, uygulamaların, kişisel verilere erişebilmesi için izin istemesi zorunluluğunun getirilmesine karşı Facebook, tepkilerini artırıyor.

TEKNOLOJİ 01.03.2021, 12:00
Apple ve Facebook'un "gizlilik" gerilimi artıyor
banner34

Apple'ın iOS işletim sisteminde kişisel verilerle ilgili kullanıcılara seçenek sunması, Facebook'un çeşitli yöntemlerle bu duruma karşı çıkmasına neden oldu. 

Apple'ın iOS 14 sürümü için kullanıcılara, kendileriyle ilgili toplanan veriler ve bu verilerin nasıl kullanıldığıyla ilgili seçim hakkı sunan bir yenilik getirildi. Facebook, çeşitli reklamlarla Apple'ın bu yeniliğine karşı tepki görterdi. 

Inc. tarafından yapılan habere göre Apple, Uygulama İzleme Şeffaflığı (ATT) ile uygulamaların kullanıcılardan izin istemesini zorunlu kıldı. Şirket, reklam verenler ve geliştiricilerin yeni uygulamaya uyum sağlaması için biraz zaman tanıdı. Ancak artık iOS güncellemesi ile bu erteleme süresi bitmiş oldu ve zorunluluk uygulaması başladı. 

Facebook "antitröst" iddiasıyla Apple'ın üzerine gidiyor

Apple'ın yeni uygulamasının ardından Facebook, şirketin küçük işletmelere ve açık internete saldırdığını öne sürdü. Ayrıca Facebook CEO'sunun Apple'a yönelik antitröst davası açma planlarının olduğu da bildirildi. 

Facebook'un blog üzerinden yaptığı bir paylaşımda, kişiselleştirilmiş reklam "faydalarına" yer verildi. Kişisel verilerin ihlalinden hiç bahsedilmeyen ve rıza inşası oluşturmak odaklı bir ifade edili kullanıldı. Facebook, her zaman olduğu gibi bu paylaşımda da çevrimiçi hareketlerin izlenmesinin tamamen kullanıcıların yararına olduğunu savundu. Açıklamada insanların, ihtiyaçlarına uygun ürün ve hizmetleri keşfetmelerinin kolaylaştırılmasının hedeflendiği belirtildi. Bu durumun "en olası müşterilerine ulaşmalarını kolaylaştırmak" noktasında küçük işletmeler için de yararına olduğu öne sürüldü.

25°
açık