banner23

banner26

banner24

banner25

Apple'a WeChat darbesi

ABD'de sosyal ağ platformlarına dair yasağın kabul edilmesinin ardından, uygulamaların App Store'dan kaldırılmasının Apple'a etkisine dair araştırma yapıldı. Araştırmada Çin'de en çok kullanılan WeChat uygulaması esas unsur oldu.

TEKNOLOJİ 11.08.2020, 09:18
Apple'a WeChat darbesi
banner34

Trump yönetimi, TikTok'un yanı sıra WeChat uygulamasını da yasaklama kararı almıştı. Araştırmacı analist Ming-Chi Kuo konuyla ilgili bir analiz çıkardı. Sonuca göre WeChat'in yasaklanmasının Apple'a ciddi zarar vereceği düşünülüyor.

%25-30 Oranında düşüş olabilir

Uygulama yasaklama tasarının ayrıntıları henüz belli olmadığından analistler olası iki senaryo öne sürdü. İyi ve kötü olarak ikiye ayırdıkları başlıklardaki ayrım, yasağın küresel manada bütün App Store'larda olması veya olmamasına göre belirlendi. Kötü durum senaryosunda yani tüm dünya App Store mağazalarında yasaklanması halinde, Apple'ın bundan %25-30 oranında bir satış zayıflığıyla etkileneceği sonucu ortaya çıktı.

Apple'ın yüzde 20'lik satış oranı, Çin pazarındaki varlığından geliyor. WeChat uygulaması Çin'de yaklaşık 1 milyar kişi tarafından kullanılıyor. İnsanların çoğu iletişim ihtiyaçlarının büyük bir kısmını WeChat uygulamasıyla hallediyor. WeChat; mesajlaşma, ödeme yapma, e-ticaret, sosyal ağ, haber okuma gibi pek çok alanda Çinli vatandaşların işini kolaylaştırıyor. Analistlere göre, WeChat App Store'da yasaklandıktan sonra başta iPhone olmak üzere, Apple bütün ürün çeşitlerinin satışlarında düşüş yaşayacak. 

Yalnızca ABD App Store'dan kaldırılırsa durum değişir

Ming-Chi Kuo uygulamanın yalnızca ABD App Store mağazasından kaldırılması halinde ise iPhone satışlarında yüzde 3 veya 6, diğer Apple ürünlerinin satışında ise yüzde 3'ten daha az bir oranda etki olacağını söyledi. 

20°
parçalı bulutlu