banner23

banner24

Astra'nın roketi 40 milyon dolarlık NASA uydularını yok etti

Kasırga tahminlerini iyileştirmeyi amaçlayan 40 milyon dolarlık NASA uydusu, Astra isimli özel şirketin Tropics-1 roketinin üst aşamadaki motorunun, yaşanan arıza sebebiyle patlamasıyla kullanılamaz hale geldi.

TEKNOLOJİ 13.06.2022, 10:59
Astra'nın roketi 40 milyon dolarlık NASA uydularını yok etti

NASA'ya ait iki uyduyu yörüngeye yerleştirmesi için Astra şirketinin fırlattığı rokette kalkıştan kısa bir süre sonra teknik bir arıza meydana geldi. Yaşanan arıza sonrası patlayan roket NASA'nın 40 milyon dolarlık uydularını kullanılamaz hale getirdi.

The Verge'in haberine göre yaşanan patlamaya ilişkin Astra'dan da bir açıklama geldi. Yapılan açıklamada, "Fırlatmada üst aşama erken kapandı ve yükleri yörüngeye teslim etmedik. Pişmanlıklarımızı NASA ve yük ekibiyle paylaştık. Tam bir veri incelemesini tamamladıktan sonra daha fazla bilgi sağlanacaktır” ifadelerine yer verildi.

Astra bugün Cape Canaveral'da lansmanı için geri sayım yapıyor -  Spaceflight Now

NASA'nın kasırga tahminlerini iyileştirmeyi amaçlayan 40 milyon dolarlık iki küçük uydusunu taşıyan Astra'nın Tropics-1 roketi, Cape Canaveral'dan fırlatıldı. Tropics-1roketi fırlatılmasının ardından uzaya ulaştı fakat roketin üst aşamadaki motoru düşük dünya yörüngesine ulaşmak için gereken yatay hıza erişmeden önce kapandı.

Paylaşılan videolarda, motorun egzozunda yaşanan patlama ve roketin patlama sonrası attığı takla görüntülendi.

Venture sınıfı roketini yedinci kez fırlatan Astra'nın dünkü arızası başarısızlıkla sonuçlandı. Şirketin fırlatma işlemi daha önce de 4 defa başarısızlığa uğramıştı.

En son Şubat ayında fırlatılan bir roket kontrolden çıkmış ve Dünya'ya düşerek dört küçük NASA uydusunu yok etmişti.

banner34