Avrupa Parlamentosu ölümcül otonom silahların yasaklamasını istiyor

Avrupa Parlamentosu, yapay zeka sistemlerinin etik ve yasal sorunlara sebebiyet verebileceğinden dolayı yasaklanması gerektiğine dair bir rapor yayınladı.

TEKNOLOJİ 21.01.2021, 21:17
Avrupa Parlamentosu ölümcül otonom silahların yasaklamasını istiyor

Avrupa Parlamentosu, askeri amaçlar için kullanılan yapay zeka sistemlerinin kullanım şekillerinin sınırları üzerine görüşlerini bir raporda belirtti. Raporda insanlar yerine karar vermesi için yapay zeka sistemlerinin kullanılmaması gerektiği belirtiliyor.

Janes tarafından yapılan habere göre bir eylem kararı alınmadan önce yapay zekalara başvurulabileceği; ancak karar alma mekanizmasının bütünüyle bir yapay zekaya bırakılmaması gerektiği raporda belirtiliyor. Avrupa Parlamentosu üyesi Gilles Lebreton tarafından hazırlanan rapor 364 kabul oyuna karşı 274 ret oyu aldı 52 üye ise çekimser kaldı.

Lebreton raporunda savunma ile alakalı bütün faaliyetler esnasında insan haklarına saygı duyulması gerektiğini belirtti. Ölümcül otonom silahların (LAWS) yasaklanması gerektiğini savunan Lebreton otonom silahların etik ve yasal sorunlara sebebiyet vereceğini belirtiyor.

parçalı bulutlu