banner23

banner26

banner24

banner25

Avrupa Tüketiciler Birliği TikTok'a karşı harekete geçti

Sosyal medya uygulamalarından biri olan TikTok, gizli reklam yaptığı ve tüketici haklarını ihlal ettiği gerekçesiyle Avrupa Tüketiciler Birliği tarafından şikayet edildi.

TEKNOLOJİ 16.02.2021, 12:41
Avrupa Tüketiciler Birliği TikTok'a karşı harekete geçti
banner34

Avrupa Tüketiciler Birliği (Beuc), TikTok’un kullanıcıların haklarını kapsamlı bir şekilde ihlal etmesinden dolayı AB Komisyonu ve ulusal tüketici koruma kurumlarına şikayette bulundu.

Beuc tarafından yapılan açıklamada, çoğunlukla gençler ve çocukların kullandığı TikTok’un AB’de tüketici haklarını birçok yönden ihlal ettiğini ve özellikle çocukları gizli reklam, uygunsuz/zararlı içeriklerden koruma konusunda yetersizliğinin tespit edildiği belirtildi. 

TikTok şeffaflığa aykırı davranıyor

Kurumun TikTok’a yaptığı inceleme sonrası; kullanım ve telif hakları koşullarının net ve adil olmadığı, yoruma açık maddelerin kullanıcıların aleyhine TikTok’un ise lehine işlediği ifade edildi. TikTok’un ayrıca kullanıcılara ait videoların dağıtımı, kopyalanması hakkını herhangi bir ücret ödemeden “geri döndürülemez bir şekilde” kendisine sağladığı da inceleme sonuçlarının arasında yer alıyor.

Beuc, TikTok’un reklam vermek isteyen şirketlere “gizli reklama giren” pazarlama teklifi yaptığını belirtirken, kullanıcıların belirli ürünlerle ilgili içerik üretmeye yönlendirilmesine de dikkat çekti.

Hangi verilerin ne amaçla ve hangi hukuka dayanarak toplandığını belirten bir bilgilendirme yapılmadığına işaret eden Beuc, özellikle çocukların ve gençlerin anlayacağı bir ifadenin olmadığına vurgu yaptı. Bunun için yetkilileri harekete geçmeye çağıran Beuc, TikTok hakkında kapsamlı bir inceleme başlatılmasını istedi.

Beuc Genel Direktörü Monique Goyens da TikTok hakkında "Çocuklar TikTok'u seviyor ama şirket onları korumak için bir şey yapmıyor. Çocuklarımızın gizli reklam istilasına maruz kalmalarını ya da sadece biraz eğlenmek isterken bilmeden reklam panolarına dönüştürülmelerini istemiyoruz." şeklinde tepkisini dile getirdi.
 

19°
açık