banner23

banner24

Ay'a insan taşıyacak uzay aracında son aşamaya gelindi

NASA, 1972'den sonra ilk kez Ay'a insan taşınmasını sağlaması ve sonraki durağının Mars olması planlanan "megaroket" projesinde kritik test aşamasına gelindi.

TEKNOLOJİ 13.11.2020, 15:30
Ay'a insan taşıyacak uzay aracında son aşamaya gelindi

NASA, Ay’a ve daha sonrasında Mars’a insan gönderebilmek için bir “megaroket” geliştirmekteydi. Dev fırlatıcının testlerine dair son kritik kısımlarının önümüzdeki haftalarda gerçekleştirilmesi bekleniyor.

BBC News tarafından yapılan habere göre, Space Launch System (SLS) adındaki megarokete ait silindir şeklindeki çekirdek 65 metre uzunluğunda ve merkezinde 4 adet oldukça güçlü RS-25 motoru ile birlikte 2 adet katı yakıt iticisi yer alıyor. Uzay aracının tamamlanmış hali, astronotları Dünya’dan Ay’a taşımak için gerekli olan itiş gücüne sahip olacak.

Uzun süre sonra tekrar Ay'a insanlı bir roket ulaşacak

NASA’nın Artemis Programı ile Ay yüzeyinde tarihte ilk defa bir kadın 2024 yılında ayak basmış olacak. Artemis Programı ile uzun bir aradan sonra yeniden Ay yüzeyine insan taşıyan bir uzay aracı iniş yapacak. Ay yüzeyine yapılan en son insanlı iniş 1972 yılında Apollo uzay gemisi ile gerçekleşmişti.

Yaklaşık 10 yıl süren geliştirilme süreci ve 1 yıl süren test sürecinden sonra, SLS şu anda kritik bir noktaya geldi. İlk uçuşunun 2021 kasım ayında gerçekleşmesi beklenen roket, oluşabilecek tüm sorunların giderilmesi için 8 test adımından oluşan “The Green Run” programına tabi tutuluyor.

ABD yönetiminin değişmesinden dolayı erteleme olabilir

Gelecek yıl yapılacak ilk uçuşta SLS, insansız bir Orion kapsülünü Ay civarındaki bir yörüngeye çıkaracak.

SLS için harcanan miktar bu yılın sonunda 17 milyar dolara ulaşmış olacak. Artemis programı iki partiden de destek alsa da Joe Biden’ın seçimi kazanması ile gerçekleşecek olan yönetim değişikliğinden dolayı, programın yürütüleceği zaman çizelgesinde bazı değişimler yapılabilir.

banner34