banner23

banner26

banner24

banner25

BAE, Ay'a gezici araç göndermeye hazırlanıyor

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), 2024'te Ay'a fırlatılması planlanan ''Rashid'' gezgin aracını tasarlıyor.

TEKNOLOJİ 31.03.2021, 12:11
BAE, Ay'a gezici araç göndermeye hazırlanıyor
banner34

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) son yıllarda uzay çalışmalarına hız vermiş durumda.

Gulf News'in haberine göre BAE uzay programının bir parçası olarak 2024 yılında Ay'a ''Rashid'' adlı mini gezgin araç göndermek için çalışmalarını sürdürüyor.

BAE Uzay Ajansı'ndan Adnan Al Rais, 10 kg ağırlığında ve 70 cm uzunluğundaki mini aracın fırlatılması için bazı küresel şirketlerle görüşmeler gerçekleştirdiklerini belirtirken ''Bu misyonun arkasında Ay'ı daha iyi anlamamıza yardımcı olacak birçok bilimsel hedef var. Araç aynı zamanda uzun vadede nihai hedefimizi desteklemek içinde oldukça önemli kazanımlar sağlayacak.'' ifadelerini kullandı. Ay'ın daha önce incelenmemiş kısmına inmesi planlanan BAE'nin gezgin aracı Rashid'in, kesin iniş noktası henüz açıklanmadı.

Ay'a inen en küçük gezgin araç olacak Rashid, aynı zamanda Arap dünyasının Ay'a gönderdiği ilk araç olacak. Görev tamamlanabilirse BAE; ABD, Çin ve Rusya'nın ardından bu görevi gerçekleştirecek 4'üncü ülke olarak kayıtlara geçecek.

2014 yılında kurulan Birleşik Arap Emirlikleri Uzay Ajansı, başkent Dubai'de uzayı keşfetmeye yardımcı olacak yapay bir bilim şehri kurmayı, 2117 yılında ise Mars'ta ilk yerleşim birimini inşa etmeyi hedefliyor. Ayrıca BAE vatandaşı olan bir astronot 2019 yılında Uluslararası Uzay İstasyonu'nda bir hafta geçirmişti. 

26°
az bulutlu