banner23

banner24

BAE'li enerji şirketi Masdar'dan Ermenistan'a 174 milyon dolarlık yatırım

Birleşik Arap Emirlikleri'nin (BAE) temiz enerji alanında çalışan şirketi Masdar, Ermenistan'da 174 milyon dolar değerinde 200 MW'lık güneş enerjisi santrali ihalesini kazandı.

TEKNOLOJİ 07.09.2021, 17:15
BAE'li enerji şirketi Masdar'dan Ermenistan'a 174 milyon dolarlık yatırım
banner46

BAE, Ermenistan'da dev enerji ihalesini kazandı.

Gulf News'in haberine göre Ermeni hükümetinin açtığı 174 milyon değerinde ve 200 MW'lık güneş enerjisi santrali ihalesini Birleşik Arap Emirlikleri'nin (BAE) temiz enerji alanında çalışan şirketi Masdar kazandı. 

Yap-işlet-devret modeli temelinde inşa edilecek santralin yüzde 85'i Masdar'a, yüzde 15'i Ermeni Ulusal Faiz Fonu'na (ANIF) ait olacak. 200 megavatlık (MW) santral, Ermenistan'ın güneş açısıdan zengin olan Talin ve Dashtadem bölgelerine inşa edilecek. 

Masdar CEO'su Mohamed Jameel Al Ramahi, ''Ermenistan'ın en büyük güneş enerjisi ihalesini kazanarak Ermeni ortaklarımızla çalışmaktan büyük onur duyuyoruz. Anlaşma, Ermenistan'ın temiz enerji yolculuğunda hayati bir aşama: düşük maliyetli güneş enerjisi, yeni endüstrilere güç sağlamaya, istihdam yaratmaya ve ülkeyi müreffeh ve gerçekten sürdürülebilir bir gelecek kurmasına yardımcı olacak.'' ifadelerini kullandı. 

Güneş enerjisi ihalesi, 2019 yılında imzalanan ve yenilenebilir enerji projelerinin inşasını içeren ''Ortak Kalkınma Anlaşması''nın bir parçası konumunda.

banner34
16°
açık