banner23

banner26

banner24

banner25

BAE'nin uzay aracı Mars'a yaklaşıyor

BAE'nin her mevsim atmosferi haritalamak için gönderdiği Amal (Umut) isimli uzay aracının, Mars yörüngesine yaklaştığı bildirildi.

TEKNOLOJİ 09.02.2021, 10:00
BAE'nin uzay aracı Mars'a yaklaşıyor
banner34

Arap dünyasının ilk ilk gezegenler arası görevini icra etmek için fırlatılan BAE'ye ait uzay aracı bugün, Mars yörüngesine girmek için ilk pozisyonunu aldı. 

Associated Press News tarafından yapılan habere göre, uzay aracına "Amal" yani "Umut" ismi verildi. Araç, her mevsim atmosferi haritalamak amacıyla Mars'a ulaşması için gönderildi. Amal uzay aracı, 7 ayda yaklaşık 300 milyon mil yol gitti. 

Mars trafiği yoğun

Çin'den bir yörünge ve iniş takımının da Çarşamba günü yörüngeye inmesi bekleniyor. ABD'nin Perseverance uzay aracının da gelecek hafta kalabalığa karışması ve 18 Şubat'ta iniş yapması planlandı. Perseverance, incelenmesi için Mars'tan dünyaya kaya örnekleri getirecek ve ABD-Avrupa ortaklığında gerçekleştirilen 10 yıllık bir projenin ilk ayağı olacak. 

Bu zamana kadar yapılan Mars görevlerinin yüzde 60'ının başarısızlıkla sonuçlandığı biliniyor. Bu durumun gezegenler arası seyahatin karmaşıklığının ve Mars'ın ince yörüngesine iniş yapmanın zorluğunun bir kanıtı olduğu düşünülüyor.

19°
açık