banner23

banner26

banner24

banner25

BAE ve Japonya'dan hidrojen anlaşması

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ve Japonya, hidrojen üretimi ve araştırması konusunda anlaşma imzaladı.

TEKNOLOJİ 10.04.2021, 12:22
BAE ve Japonya'dan hidrojen anlaşması
banner34

Körfez ülkeleri petrole bağlımlı ekonomilerini çeşitlendirmek için farklı ülkelerle iş birliği anlaşmaları imzalamaya devam ediyor.

Gulf News'in internet sitesinde yer alan habere göre Birleşik Arap Emirlikleri ve Japonya, hidrojen üretilmesi ve araştırılması konusunda iş birliği anlaşması imzaladı. Anlaşma 9 Nisan'da, BAE Enerji ve Altyapı Bakanı Suheyl Al-Mazrouei ve Japonya Ekonomi Bakanı Ejima Kiyoshi'nin katılım sağladığı telekonferans yöntemi ile gerçekleştirilen toplantıda imzalandı.

BAE Enerji ve Altyapı Bakanı Suheyl Al-Mazrouei anlaşma sonrası yaptığı açıklamada, "Bu anlaşma, hidrojen üretimi, tedarik zincirinin oluşturulması ve Japonya'ya ulaştırılması ile ilgili bilgi alışverişi ve geliştirmeleri içeriyor. Anlaşma ülkemizin enerji potansiyelini çeşitlendirmesine ve karbon emisyonunu önümüzdeki on yıllarda yüzde 70 azaltma hedeflerine ulaşmasına yardımcı olacaktır.'' ifadelerini kullandı.

BAE 9 Mart'ta Arap dünyasının ilk nükleer santrali olan Dubai'deki Barakah Nükleer Santrali'nin ikinci ünitesi için işletme lisansının alındığı açıklamıştı.

16°
açık