banner23

banner24

Baykar İHA tecrübesini uzay çalışmalarına aktaracak

Baykar Teknoloji Lideri Selçuk Bayraktar, son 1 senedir yörünge transfer araçları ve uydu teknolojileri üzerinde çalıştıklarını açıkladı.

TEKNOLOJİ 21.12.2022, 12:40
Baykar İHA tecrübesini uzay çalışmalarına aktaracak

Baykar insansız hava araçları (İHA) konusunda elde ettiği tecrübeyi uzay alanındaki çalışmalarına aktaracak.

Konuya dair açıklamalardan bulunan Baykar Teknoloji Lideri Selçuk Bayraktar, ''Son 1 senedir yörünge transfer araçları ve uydu teknolojileri üzerinde çalışıyoruz.'' ifadelerini kullandı.

Selçuk Bayraktar Eylül ayında bir televizyon programına verdiği demeçte, ''İHA’lardan elde ettiğimiz donanımla ve birikimle uzay alanıyla alakalı bir girişim kurduk. Mesela alçak yörünge uydu projemiz var. Haberleşme ağı ve internet için de kullanılıyor.'' açıklamasında bulunmuştu. 

Öte yandan Baykar'ın insan kaynağına ulaşmasını sağlayan Baykar Kariyer web sitesinde ''Uzay Birimi'' isimli alanda, uzay çalışmalarına yönelik detaylı çalışmaların başladığını gösteren açık pozisyonlar bulunmakta.

Bunlar sırasıyla; Basınçlı Tank Mühendisi, Kriyojenik Mühendisi, Sıvı Yakıtlı Roket Ar-Ge Mühendisi, Test Sistemleri Tasarım Mühendisi, Turbo-Makine Geliştirme Mühendisi, Uydu Ar-Ge Mühendisi.

banner34