banner23

banner26

banner24

banner25

Bilim insanları Elon Musk'ın Starlink projesine karşı çıktı

Uzay şirketi SpaceX, Uzay'a çok sayıda uydu gönderme projesiyle ilgili gökbilimci eleştirilerinin odağı oldu.

TEKNOLOJİ 27.08.2020, 09:20
Bilim insanları Elon Musk'ın Starlink projesine karşı çıktı
banner34

SpaceX şirketi Starlink'ten önce sadece taşıyıcı yörünge roketlerine odaklanmış durumdaydı. 2015 Yılından beri devam eden Starlink projesiyle şirket, kendi uydularını oluşturmak hedefini de odak haline getirdi. Proje için 2018'e kadar ilk iki prototip uzaya fırlatıldı. Mayıs 2019'da asıl uydular gönderilmeye başlandı. Nisan 2020 senesiyle, fırlatılan uydu sayısı 400'ü geçti. Elon Musk'ın buradan edindiği gelirle, hayali olan güneş sistemi gezintisini gerçekleştirmeyi planladığı düşünülüyor.

12 bin uydu

Projeye göre gelecek on yıl içinde gönderiken uydu sayısı 12 bini bulacak. Her biri 250 kg ağırlığa sahip olan Starlink uyduları, bir çeşit lazer ile birbirine bağlanabiliyor. Söz konusu bağlanma durumuyla, büyük bir uzay ağı elde etmek amaçlanıyor. Projenin ana hedefini ise daha hızlı internet sağlamak oluşturuyor.

Gökbilimciler endişeli

Satellite Constellations 1 kapsamında buluşan gökbilimciler, Starlink uydularının uzay keşiflerini engelleyeceği görüşünde hemfikir oldu. Starlink uydularının sadece yüzde 3,5'u gönderilmiş olmasına rağmen, gökbilimciler mega takım yıldızının parlaklığıyla ilgili endişe içine girdi. 

Uzay şirketinden, uydularının parlaklıklarının gökbilim araştırmalarını engelleyeceği endişesine cevap geldi. Starlink parlaklık sorununun, uyduların güneş panallerinin açısını değiştirerek ve bir tür gölgelik geliştirerek çözüleceği öne sürüldü.

Başlangıçta parlaklıkla ilgili farklı konuşuldu

Elon Musk projenin başlama süresinde, uyduların son konumlarına yerleşinceye kadar görünmeyeceğini garanti etmişti. Ama astronomların son gözlemlerine göre bazı uydular telekop olmadan bile görülebiliyor. Bu bağlamda uzmanlar, projenin ilerleyen süreçlerinde görünür uydu sayısının görünür yıldız sayısından fazla olacağını iddia ediyor. 

Projenin iptal edilmesi isteniyor

Starlink uydularının siyah renk olması ve güneş panellerinin yönünün değiştirilmesi, bu etkiyi azaltabilir. Ancak bilim insanları nihai çözümün projenin iptali olduğunu savunuyor. Aynı zamanda Uzay çöpleriyle ilgili de endişe artıyor. Dünya 100 milyon Uzay çöpü ile çevrelenmiş bir hale geldi. Ciddi oranda uydudan çıkacak Uzay atığı da projeyle ilgili endişeleri arttıran sebepler arasında bulunuyor.

29°
parçalı az bulutlu