banner23

banner24

Bill Gates'ten daha fazla nükleer santral yapılması çağrısı

Microsoft'un kurucusu Bill Gates, temiz enerji gereksiniminin nükleerle karşılanması gerektiğini söyledi.

TEKNOLOJİ 13.06.2021, 15:19
Bill Gates'ten daha fazla nükleer santral yapılması çağrısı

Ciddi boyuta ulaşan küresel ısınma süreci ile birlikte temiz enerjiye duyulan ihtiyaç günden güne artmaya devam ediyor.

Şarkul Awsat sitesinde yer alan haberde ünlü milyarder Bill Gates'in konu ile ilgili açıklamalarına yer verildi. Microsoft'un kurucusu Bill Gates, temiz enerji gereksiniminin nükleerle karşılanması gerektiğini söyledi.

Nükleer şirkete de sahip olan Gates, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki Nükleer Enerji Enstitüsü tarafından 9 Haziran'da düzenlenen etkinlikte konuştu.

Bill Gates, "Bugün nükleer enerji bir yol ayrımında. ABD'nin elektriğinin yaklaşık yüzde 20'si buradan geliyor. Ancak ülkede yapım aşamasında olan yeni reaktörlerden daha çok ıskartaya çıkarılmış olanları var." dedi. Gates açıklamanın devamında, "İklim değişikliği konusunu çözmede ciddiysek, ve açıkçası öyle olmalıyız, yapmamız gereken ilk hamle, güvenli reaktörleri çalışır durumda tutmaktır. Ancak o zaman bile sadece bu, mevcut durumu devam ettirmek için yeterli olmuyor. ABD'de emisyonu sıfırlamak ve bir iklim felaketini önlemek için daha fazla nükleer güce ihtiyacımız var." ifadelerine yer verdi.

Uzmanlar bu fikre katılmıyor

Şubatta dünyanın dört bir yanından bilim insanları yüzde 100 yenilenebilir enerjide rüzgar, güneş, hidroelektrik, jeotermal, gelgit ve dalga enerjisi gibi kaynaklardan yararlanma çağrısında bulundukları bir bildiri yayınlamıştı.

Bildiriye imza atan Mark Z. Jacobson, "Nükleer, yenilenebilir enerji olarak kabul edilmiyor." dedi. Stanford Üniversitesi'nde akademisyen olan Jacobson ise nükleer fisyon denen sürecin sınırlı bir kaynak olan uranyum gerektirdiğini ifade etti.

Araştırmacı, iklim değişikliğiyle mücadelenin bir an önce uygulanması gerektiğine dikkat çekip bu tür santrallerin inşasının uzun sürdüğünü ifade etti. Nükleer enerjinin radyoaktif atık ve uranyum madenciliği riskini de beraberinde getirdiğini sözlerine ekledi.

banner34