banner23

banner24

Birleşik Krallığın yeni acil durum terör uyarı sistemi test ediliyor

Bileşik Krallığın; terör, sel, yangın, patlama veya halk sağlığı acil durumları gibi hayati tehlikelerden insanları haberdar etmek için tasarladığı yeni uyarı sistemi test ediliyor.

TEKNOLOJİ 23.06.2021, 14:33
Birleşik Krallığın yeni acil durum terör uyarı sistemi test ediliyor

Halkı terör olayları, şiddetli sel baskınları ve benzer acil durumlarda haberdar etmek için tasarlanan acil durum uyarı sistemi, 22 Haziran günü öğleden sonra az sayıdaki akıllı telefon üzerinde siren sesi çalınarak test edildi. Birleşik Krallığın yeni acil durum uyarı sinyali; akıllı telefonlara ve tabletlerde kullanılacak.

The Institution of Engineering and Technology'ın (IET) haberine göre, uyarı sistemi halkın bulunduğu ortamlarda; su baskını, yangın, patlama, terör gibi olaylara karşı insanları bilgilendirmek için tasarlandı.

İngiliz hükümeti, Android telefon sahiplerine 22 Haziran günü öğleden sonra 13.00 ile 14.00 arasında bir test uyarısı alabileceklerini söyledi. Haberin devamında gelecek hafta hem iPhone hem de Android cihazlar için yapılacak başka bir testin yalnızca Reading, Berkshire'da bulunan kişilerle sınırlı olacağına yer verildi.

Söz konusu uyarı sistemi, "Bu, Acil Durum Uyarıları hizmetinin bir mobil şebeke operatörü testidir." şeklinde telefon kullanıcılarına uyarı gönderdi.

Sistemin bu yaz bir noktada tam olarak devreye girmesi ve bir olaydan etkilenen belirli bölgelere bilgi ve tavsiye sağlaması bekleniyor.

İnsanları kasırga gibi yakın tehlikelerden haberdar etmek için kullanılan böyle bir teknoloji halihazırda ABD gibi ülkelerde mevcut. Hatta bazı eyaletlerde koronavirüs pandemisi için de kullandı.

Birleşik Krallık, uyarıyı göndermek için bir kişinin telefon numarasına ihtiyaç duymazken hiçbir verinin toplanmayacağını veya paylaşılmayacağını da garanti ediyor. Cihaz kapalıysa veya uçak modundaysa ise uyarılar alınmıyor.

banner34