banner23

banner26

banner24

Blue Origin, NASA’ya açtığı davayı kaybetti

ABD'li multimilyoner Jeff Bezos'a ait havacılık ve uzay şirketi Blue Origin, NASA'ya açtığı davayı kaybetti.

TEKNOLOJİ 05.11.2021, 10:12
Blue Origin, NASA’ya açtığı davayı kaybetti
banner34

Ay'a inmek üzere düzenlenen Artemis programı için SpaceX'i seçen NASA'ya ağustos ayında dava açan Blue Origin şirketi davayı kaybetti.

Blue Origin açtığı davada haksız bulundu.

Davanın kaybedilmesi üzerine şirketten açıklama geldi. Şirket sözcüsü, kavanın kaybedilmesine ilişkin, “Astronotların Ay’a yeniden güvenle gidişi için NASA’nın kamu-özel ortaklığı modelinin önyargısız bir satın alma sürecine ve rekabeti teşvik eden sağlam politikalara ihtiyacı bulunmaktadır. NASA’nın Ay'a iniş aracı satın alma sürecinin sonraki adımlarını bekliyoruz.” şeklinde açıklamalara yer verdi.

Blue Origin'in sahibi multimilyoner Jeff Bezos da resmî Twitter hesabı üzerinden, “İstediğimiz sonuç bu değildi ancak mahkemenin kararına saygı duyuyoruz ve NASA ile SpaceX’e başarılar diliyoruz” şeklinde bir paylaşımda bulundu.

Gizlilik kararı nedeniyle detaylarına yer verilmeyen davanın gerekçeli kararının 18 Kasım’da açıklanacağı düşünülüyor.

NASA, "Artemis" programı kapsamında Ay'a inecek astronotların iniş kapsülünün inşası için ünlü uzay şirketlerinden SpaceX'in 2,9 milyar dolarlık iniş sistemi projesini seçtiğini 16 Nisan'da duyurmuştu.

İki iş adamını karşı karşıya getiren NASA'nın bu seçimi, Blue Origin'i, ABD Hükümeti Hesap Verebilirlik Ofisi'nin ardından ağustosta federal mahkemeye dava açmaya kadar götürdü.

28°
açık