Boeing ticari uçuşlarda sürdürülebilir yakıta geçiyor

Dünyanın en büyük havacılık şirketlerinden biri olan Boeing, ticari amaçlı uçaklarını 2030 yılına kadar sürdürülebilir yakıtlarla destekleyeceğini açıkladı.

TEKNOLOJİ 23.01.2021, 21:37
Boeing ticari uçuşlarda sürdürülebilir yakıta geçiyor

Boeing, ticari havacılığın devamlı olabilmesi hedefiyle 2030 yılına kadar ticari uçuşlarda kullanılması için üreteceği uçaklarının yüzde 100 sürdürülebilir yakıtlar ile çalışabilir hale getirecek.

Boeing’in kendi internet sitesinde yayınladığı habere göre, ticari havacılık faaliyetlerini sürdüren hava taşıtlarının, iklim değişikliği sebebiyle petrol ürünleri yerine sürdürülebilir yakıt kullanması hedefleniyor.

Boeing 2008 yılından beri sürdürülebilir yakıtlar ile çalışan hava taşıtları için araştırma enstitüleri, havayolu şirketleri ve hükümetler ile birlikte çalışmaktaydı.

Sürdürülebilir havacılık sektörü yakıt olarak yenilemeyen bitkiler, tarım ve ormancılık ürünlerinin artıkları, dönüştürülemeyen ev atıkları gibi pek çok kaynağı kullanabilir.

Geçtiğimiz haftalarda Raytheon Technologies de kendi sitesinde yayınladığı bir haberde havacılık sektörünün ileride sürdürülebilir yakıt kaynağı olarak amonyak kullanabileceğine dair bir haber yayınlamıştı.

Raytheon Technologies 2,6 milyon dolarlık araştırma bütçesi ile bir turbo elektrikli tahrik sistemi geliştirmek için çalışıyor. Geliştirilecek olan turbo elektrikli tahrik sisteminin hem yakıt olarak hem de soğutucu olarak amonyak kullanması hedefleniyor.

Yakıt kaynağı olarak amonyak kullanılması durumunda biyoyakıtların aksine doğaya karbonlu bileşikler salınmaması sağlanabilir. Ayrıca amonyak jet yakıtına göre çok daha az yanıcı. Bu da oluşabilecek yangınların önünde başka bir güvenlik önleminin daha eklenmesi demek oluyor.

0 karbon emisyonu sağlayacak olan başka bir yakıt kaynağı olarak havacılık sektörü hidrojen kullanabilir. Ancak hidrojene göre amonyak çok daha kolay bir şekilde sıvı olarak muhafaza edilebilmekte.

açık