banner23

banner26

banner24

banner25

Büyük haber yayıncıları Apple’a tepkili

Apple’ın uygulama mağazasından aldığı komisyon payı bir süredir pek çok şirketi rahatsız ediyor. En son Fortnite olayıyla gündeme taşınan komisyon krizine, büyük haber yayıncıları da dahil oldu.

TEKNOLOJİ 21.08.2020, 14:50
Büyük haber yayıncıları Apple’a tepkili
banner34

Washington Post, Wall Street Journall, New York Times gibi önde gelen pek çok haber yayıncısını temsil eden Digital Content Next'in (DCN) internet sitesinde, Apple CEO’su Tim Cook’a hitaben bir mektup yazıldı.Yayın kuruluşlarının genel isteğinin, alınan komisyonların daha uygun şartlara çekilmesi olduğu belirtildi.

Apple'ın rekabet anlayışı adil değil

Digital Content Next sitesinde yer alan, konuyla ilgili başka bir yazıda Spotify meselesine değinen Chris Pedigo, Spotify’ın uzun süredir komisyon sorununa dair sesini duyurmaya çalıştığı belirtti. Aynı zamanda platformda her müzik hizmeti aboneliğine ücret getirilmesinin Spotify’ın başlıca endişesi olduğu da yazıda bildiriliyor. Apple’ın kendi müzik abonelik hizmetini ücretsiz bir şekilde sunmasının platformu eşit olmayan bir rekabet alanına dönüştürdüğünden de bahseden Pedigo, bu şartlar altında ne Spotify ne de başka bir uygulamanın Apple ile fiyat noktasında rekabet edemeyeceği savundu.

Yayıncılar, Amazon ile eşit haklar istiyor

DCN İcra Kurula Başkanı Jason Kint, Tim Cook’a yazdığı açık mektubu Perşembe günü yayınladı. Kint yazdığı mektupta, yayıncıların mağazada yer alan Prime Video uygulaması için Amazon’a sunulan tekliflerle eşit şartlara sahip olması gerektiğini belirtti. Apple ve Amazon, uygulama mağazası aracılığıyla Prime Video’ya kaydolan aboneler için yüzde 15’lik bir geliş paylaşımı için anlaşmıştı. Amazon ve Apple’dan henüz konuya dair bir açıklama gelmedi.

23°
parçalı bulutlu