banner23

banner24

Çin: ABD dünyanın en büyük hacker imparatorluğudur

Çin Dışişleri Bakanlığı tarafından, ABD'nin Huawei kısıtlamalarını genişletme ve Çin'e bağlı şirketler ile ilgili aldığı ticaret yasağına ilişkin açıklama yapıldı.

TEKNOLOJİ 23.08.2020, 14:34
Çin: ABD dünyanın en büyük hacker imparatorluğudur

ABD, Çin menşeli teknoloji şirketi Huawei'ye getirdiği kısıtlamaları geçen günlerde arttırmış ve Huawei'nin kara listeye alınan şirket sayısı 152'ye ulaşmıştı. ABD Ticaret Bakanı, Huawei şirketi için "Çin Komüist Partisi'nin bir kolu" nitelendirmesini yaparak meselenin arka yüzünü bir kere daha hatırlatmıştı. Huawei'yi ABD'nin ulasal güvenliğine karşı bir tehdit olarak gören yönetim, Çin'e bağlı alt şirketlerin de aynı ticaret yasağına dahil edileceğini belirterek, müttefiklerini aynı politikayı izlemeye çağırmıştı.

"ABD zararlı çıkacak"

Bu gelişmeler üzerine Çin tarafından, yerli şirketlere sahip çıkılacağı ve şirketlerin meşru çıkarlarını korumak için bütün önlemlerin alınacağı açıklanmıştı. ABD'nin Huawei'ye getirdiği kısıtlamaları genişletme kararı üzerine Çin Dışişleri Bakanlığı'ndan açıklama yapıldı. Sözcü Zhao Lijian konuyla ilgili, "ABD uzun süredir hiçbir somut kanıt ortaya koyamadan devletin gücünü suistimal etmek suretiyle Huawei dahil Çinli işletmelere çeşitli sınırlamalar getiriyor. Bu bariz bir hegemonyacı girişimdir. Şunu vurgulamak istiyorum ki ABD'nin bu girişimleri, öteden beri iddia ettiği piyasa ekonomisi ve adil rekabet ilkeleriyle oluşturduğu imajı tamamen yıktığı gibi, uluslararası ticaret kurallarına da tamamen aykırı. ABD'nin eylemleri, hem küresel endüstriyel zincir ile tedarik ve değer zincirlerine hem de kendi ulusal çıkarlarına ve itibarına  zarar verecek." ifadelerini kullandı. 

Huawei'nin güvensizliğine dair bir kanıt olmadığı öne sürüldü

Zhan Lijian Huawei'nin güvenli olduğunu, şirketin siciline değinerek savundu ve "ABD Huawei'yi ulusal güvenliğini tehdit etmekle suçluyor. Ancak geride kalan 30 sene boyunca, Huawei dünyanın 170'i aşkın ülke ve bölgesinde 1.500'den fazla ağ kurdu; dünyanın en güçlü 500 şirketinden 228'ine ve dünya genelindeki 3 milyardan fazla kişiye hizmet sağladı. Ancak bu süreçte ne Snowden Olayı'na benzer bir siber güvenlik olayı yaşandı ne de herhangi bir ülke, Huawei ürünlerinde arka kapılar bulunduğuna dair kanıtlar ortaya koydu." dedi.

"ABD dünyanın en büyük hacker imparatorluğudur"

Sözcü Lijian basına yaptığı açıklamada, "ABD, dünyanın en büyük hacker imparatorluğudur. Cisco ve Apple gibi ABD'li şirketler, birkaç yıl önce cihazlarında güvenlik açıkları ve arka kapılar bulunduğunu itiraf etmişti. ABD'nin istihbarat birimleri, uzun zamandan beri müttefikleri dahil yabancı hükümet, işletme ve bireyleri yasa dışı yollarla dinliyor. Bu, apaçık bir gerçek. Çin hükümeti, Çinli işletmelerin meşru hak ve çıkarlarını savunmak için gerekli önlemleri almaya devam edecek." şeklinde konuştu.

banner34