banner23

banner26

banner24

banner25

Çin, ABD yaptırımlarına karşı stok yaparak direniyor

Çip sektöründe ithalattan bağımsız hale gelmek için çabalayan Çin, ABD yaptırımlarına direnmek için ekipman tedarikini artırdı.

TEKNOLOJİ 03.02.2021, 14:02
Çin, ABD yaptırımlarına karşı stok yaparak direniyor
banner34

Geçen yıl ABD'nin Çin'e yönelik çip teknolojisi kısıtlamaları getirmesinin ardından, geliştirdiği teknolojilerde problem yaşayan Çinli işletmeler; Japonya, Güney Kore, Tayvan ve başka ülkelerden çip üretimi için 32 milyar dolarlık ekipman satın aldı. 

South China Morning Post tarafından yapılan habere göre Çin menşeli şirketlerin ABD yaptırımlarından önce ekipman stoklamasıyla birlikte, bilgisayar yongası ithalatı neredeyse 380 dolara yükseldi. Bu durum Çin'in yıl içindeki ithalatının yaklaşık yüzde 18'ini oluşturdu.

Çin'in hala çok yolu var

ABD yaptırımları Çin'in yerel çip üretim endüstirisi için çabalarını artırdı. Aynı zamanda söz konusu kısıtlamaların, Çin'in çip sektöründeki savunmasızlığını ortaya çıkardığı belirtildi. 

Analist Dan Wang, Çin'in yonga üretimini ilerletmek için ithalata bağımlı olduğunu ve yoğun bir şekilde yatırım yapsa da ithalattan bağımsızlaşmak için on yıldan fazla süre çabalaması gerektiğini öne sürdü. 

13°
açık