banner23

banner26

banner24

banner25

Çin, Amerikalıların biyolojik verilerini elde etmek istiyor

Çin merkezli biyoteknoloji şirketi BGI Group, ABD vatandaşlarının DNA'larını toplamak için çalışmalar yapıyor.

TEKNOLOJİ 30.01.2021, 15:47
Çin, Amerikalıların biyolojik verilerini elde etmek istiyor
banner34

Eski bir ABD istihbarat yetkilisinin bu hafta verdiği bilgilere göre, Çin merkezli dünya devi biyoteknoloji şirketi BGI Group, ABD vatandaşlarının DNA’larını toplamaya çalışıyor. Çin merkezli BGI Group’un, bu verileri kritik medikal ürünleri tekelleştirmek için kullanılabileceği düşünülüyor.

American Military News tarafından yapılan habere göre, BGI Group’un ABD sınırları içerisinde Kovid-19 test laboratuvarları kurmaya çalışması Amerikan istihbaratının dikkatini çekti. CBS’in haberine göre virüsün ABD’ye ulaşmasıyla birlikte BGI Group ülkede test laboratuvarları kurmak için Washington, New York ve California valileri ile bağlantıya geçti.

Pentagon, askerlerin kitleri kullanmasını yasaklamıştı

Kökenleri hakkında bilgi sahibi olabilmek için milyonlarca Amerikalı evlerinde kullanabilecekleri DNA test kitleri kullanarak DNA örneklerini şirketlere göndermekteydi. İnsanların genetik kökenlerini araştıran bu şirketlere Çinli firmaların büyük yatırımlar yapması dikkat çekmişti ve Pentagon, askeriye içerisinde yer alan kişilerin bu DNA test kitlerini kullanmamasını söylemişti. Ayrıca Çin daha öncesinde Amerikan veritabanlarını hack'leyerek Amerikalıların biyolojik verilerini elde etmeye çalışmıştı.

18°
açık