banner23

banner26

banner24

banner25

Çin, Ay'da su kalıntısı bulduğunu açıkladı

Çinli araştırmacılar, Ay'a araştırma yapmak üzere gönderilen Chang e-5 adlı keşif aracının Ay'da su kalıntısı bulduğunu açıkladı.

TEKNOLOJİ 10.01.2022, 10:18
Çin, Ay'da su kalıntısı bulduğunu açıkladı
banner34

Dış gezegenler ve uydular üzerinde heyecan verici çok sayıda keşfe kapı aralayan uzay araştırmalarında yeni bir gelişme yaşandı.

WebTekno'nun haberine göre Ay’ın yüzeyinin altını radarla incelediklerini paylaşan Çinli araştırmacılar, Ay'da su kalıntıları bulduklarını söyledi.

Çin Bilim Akademisi’ndeki bilim insanları tarafından yürütülen çalışmada; Çin Ulusal Uzay İdaresi’nden gelen verilerle Ay’ın yüzeyinin altında su bulunduğu bilgisi paylaşıldı.

Haberin devamında, 1 Aralık 2020 tarihinde Ay yüzeyine iniş yapan Chang e-5 adlı keşif aracından gelen verilerin analiz edildiği ifade edildi.

Science Advances adlı bir dergide yayınlanan yazıya göre Çinli araştırma ekibi  farklı yöntemler kullanarak  Ay’ın yüzeyinin altını radarla inceledi.

Çin Bilim Akademisi’nde araştırmacı olan Lin Honglei, çalışmaya ilişkin şu ifadelere yer verdi:

 “Bu görev tıpkı Ay’da yapılan bir gezinti gibi. İlk defa bu kadar yüksek çözünürlüklü bir şekilde Ay’ın yüzeyinin altında su tespit etme çalışmaları yapıyoruz." 

28°
parçalı bulutlu