banner23

banner26

banner24

banner25

Çin Ay yüzeyinden örnek toplamaya başladı

Çin tarafından Ay'dan örnekler toplaması adına fırlatılan uzay aracı Chang’e-5, Salı günü Ay yüzeyine iniş yaparak görevine başladı.

TEKNOLOJİ 02.12.2020, 16:26
Çin Ay yüzeyinden örnek toplamaya başladı
banner34

Çin'e ait bir uzay aracı, Ay yüzeyine iniş yaptıktan birkaç saat sonra yüzeyde kazı yapmaya başladı. Çinliler'in yürüttüğü proje ile Ay yüzeyinden toplanan örneklerin, 40 yıl içerisinde Dünya’ya getirilmesi planlanıyor. 

24Matins tarafından yapılan habere göre, Çin mitolojisindeki Ay Tanrıçası'ndan ismini alan uzay aracı Chang’e-5, Ay yüzeyine Salı günü iniş yaptı. Çin Ulusal Uzay İdaresi tarafından belirtilene göre uzay aracı şu anda Ay yüzeyinden örnek topluyor. 

Chang’e-5 uzay aracının görevi, Ay’dan örnek toplayarak bilim insanlarının Ay’ın kökeni, oluşumu ve volkanik aktiviteleri hakkındaki bilgiler edinmesine yardımcı olmak. 

Çin, Ay'dan örnek getiren 3'üncü ülke olacak

Eğer Çin, Chang’e-5 ile Ay’dan örnek toplamak konusunda başarılı olursa Ay yüzeyinden Dünya’ya örnek getirmiş olan 3'üncü ülke olacak. ABD 1960’lı yıllarda, Sovyetler Birliği ise 1970’li yıllarda Ay’dan getirilmiş örnekleri elde etmişti. 

Çin Ulusal Uzay İdaresi tarafından yapılan açıklamalara göre, Chang’e-5 Çarşamba sabahı Ay yüzeyindeki kazı çalışmalarını tamamladı ve kazdığı örnekleri toplamaya başladı. 

Geçen hafta fırlatılan uzay aracı 112 saatlik yolculuğun ardından cumartesi günü Ay’ın yörüngesine girmişti. 

Nature isimli bilim dergisine göre, Chang’e-5 daha önceden keşfedilmemiş bir bölge olan “Oceanus Procellarum” isimli bölgeden 2 kilogram ağırlığında örnek getirecek.  

Çin, askeriye tarafından yönetilen uzay programı için milyarlar harcadı. Çin’in uzay programı kapsamında hedeflenenler arasında, 2022 yılına kadar uzayda mürettebat barındıran bir istasyon kurmak ve zamanla Ay’a insan yollayabilmek bulunuyor. 

26°
parçalı bulutlu