banner23

banner24

Çin, deepfake tehditlerine karşı önlem arayışında

Çin Siber Uzay İdaresi ve Çin'in önde gelen 11 şirketi, yaklaşan deepfake tehditlerinin konu edinildiği bir toplantı gerçekleştirdi.

TEKNOLOJİ 18.03.2021, 13:38
Çin, deepfake tehditlerine karşı önlem arayışında
banner46

Çin Siber Uzay İdaresi'nin (CAC) tarafından Perşembe günü yapılan açıklamada, Çin menşeli şirketlerle deepfake tehditleri ve sorunlarına yönelik bir görüşme gerçekleştirildiği bildirildi. Toplantıda deepfake ile ilgili güvenlik yöntemlerinin nasıl geliştirileceği ve artan tehditlerle nasıl başa çıkılacağı tartışıldı.

The Hindu sitesinde yer alan habere göre, bahsi geçen toplantıya Çin menşeli 11 şirket katıldı ve bunların arasında Alibaba, Tencent, ByteDance, Xiaomi de bulunuyordu.

Deepfake teknolojisi, sahte video içerikleri oluşturmak için kullanılıyor. Bu sayede, bir kişinin aslında hiç söylemediği şeyleri söyletmek veya yapmadığı faaliyetleri yapmış gibi göstermek mümkün oluyor. Özellikle siyasi kişilikler için kullanılan bu teknoloji, oldukça kötü amaçlara hizmet ettirilebilmesi açısından yönetimlerde tedirginliğe sebep oluyor.

Son zamanlarda bu deepfake içeriklerini tespit etmek için çeşitli çalışmalar yapılsa da henüz kayda değer bir sonuç alınamadı.

banner34
17°
parçalı bulutlu