banner23

banner26

banner24

banner25

Çin, hareket halindeki arabayı vurabilecek hipersonik füze geliştirdi

Çin'in hareket halindeki bir arabayı 6,174 km/s veya ses hızının beş katı hızla tam isabetle vurabilecek hipersonik füzeler geliştirdiği bildirildi.

TEKNOLOJİ 18.05.2022, 16:22
Çin, hareket halindeki arabayı vurabilecek hipersonik füze geliştirdi
banner34

Çin hipersonik füzelerdeki çalışmasını bir adım daha ileriye taşımaya başladı.

South China Morning Post'un haberine göre Çin'in bu adım, aşırı hızlarda hareket halindeki bir hedefin tam yerini belirlemeye dair temel sorunu çözmeyi amaçlıyor.

Çin Halk Kurtuluş Ordusu Roket Gücü Mühendislik Üniversitesi'nden Yang Xiaogang liderliğindeki araştırma ekibi, kendilerine hipersonik teknolojinin aşılamaz gibi görünen sorunlarına çözüm bulmak için 2025'e kadar süre verildiğini ifade etti.

Araştırma ekibi Çin merkezli Infrared and Laser Engineering adlı hakemli dergide yayınladıkları makalede; süper hızlı bir füzenin göz açıp kapayıncaya kadar uzun mesafeler kat edebileceğini, dolayısıyla konumlandırma ve yönlendirme sistemindeki küçük bir hatanın büyük farklarla ıskalamalara yol açabileceğine dikkat çekti.

Makalede ayrıca, hareket eden küçük bir hedefin kızılötesi imzasının uzaktan bakıldığında "şekil, doku ve yapı gibi ayrıntılı bilgiler olmadan sadece birkaç piksel oluşturduğu" ve bunun tanımlamayı ve izlemeyi "son derece zor" hale getirdiğine yer verildi.

Araştırma ekibi üzerinde çalıştıkları bu hipersonik füzenin Çin ordusunun bölgesel bir savaşta hipersonik silahların uygulama alanını büyük oranda genişletebileceğine dikkat çekti. 

Araştırma ekibinin lideri Yang'a göre ekip; büyük bir süratle hareket eden hedeflere yaklaşırken kullanılacak yeni bir tanımlama ve izleme yöntemini elde etti.

Çin daha önce, Gobi çölü atış menzilindeki raylar üzerine inşa edilmiş bir uçak gemisi modeli de dahil olmak üzere mobil hedeflere karşı geliştirme kabiliyetini göstermişti.

23°
açık