banner23

banner24

Çin'in Twitter ve Facebook'tan veri topladığı ortaya çıktı

Washington Post; Çin'in, geliştirdiği bir ağ sistemi ile Facebook ve Twitter gibi sosyal medya devlerinden bilgi topladığını ortaya çıkardı.

TEKNOLOJİ 01.01.2022, 14:30
Çin'in Twitter ve Facebook'tan veri topladığı ortaya çıktı

Çin, internet denetimi politikasına sığınarak yurt içi ve yurt dışındaki çeşitli mercilerde bulunan isim ve projelere dair verileri toplamaya devam ediyor.

ABD'nin önde gelen gazetelerinden Washington Post'un yaptığı bir araştırmaya göre Çin'in Facebook ve Twitter gibi sosyal medya devlerinden bilgi topladığı ortaya çıktı.

Araştırma ile yüzlerce teklif belgesi, sözleşme ve şirket dosyası incelendi ve Çin'in son 10 yılda geliştirdiği, "kamuoyu görüşü" adı verilen ve yetkilileri yurtiçindeki siyasi açıdan hassas çevrimiçi içeriklere karşı uyaran bir ağ sistemi üzerinden bilgi topladığı ortaya kondu.

Araştırmaya göre söz konusu ağ sistemi içinde; yabancı gazeteci ve akademisyenlerle ilgili veri tabanı oluşturmak için Twitter'dan veri toplayan ve devlete ait 320 bin dolarlık bir medya yazılımı bulunuyor.

Sistemde ayrıca Pekin'de polisin kullandığı, Hong Kong'la Tayvan'da Batı merkezli sosyal medya platformlarında konuşulanların analiz edildiği 216 bin dolarlık bir istihbarat programı da yer alıyor.

Washington Post'un araştırmasında Sincan Uygur Özerk Bölgesi'nde faaliyet gösteren bir siber merkezde yurtdışında Uygurca hazırlanmış içeriklerin kataloglandığına ve veritabanına kaydedildiğine de yer verildi.

Çin Komünist Partisi Propaganda Bölümü'ne rapor veren birimde çalışan bir analist Washington Post'a Çin karşıtı çalışanların gizli çalışmalarını daha iyi anlayabileceklerini dile getirirken ABD merkezli düşünce kuruluşu Alman Marshall Vakfı'ndan Mareike Ohlberg, Çin'in veri toplama ve takip sistemlerini yurtdışında da kullandığına dikkat çekti.

Çin'in yurtiçinde veri toplamak için kullandığı sistem hakkında konuşan Ohlberg, "Şimdi bu çabaların bir kısmını yurtdışında gösteriyorlar. Açıkçası, ülkede bu sistemin geldiği son noktadaki kapsamına bakarsak, bence bu ürkütücü bir şey" dedi.

Bu ağ sistemi Çin Devlet Başkanı Şi Cinping'in internet denetimi politikasının önemli bir parçası olarak biliniyor.

2014'te devlete bağlı China Daily gazetesinde yayınlanan bir haberde, 2 milyondan fazla kişinin kamuoyu görüşü analisti olarak çalıştığı bildirilmişti.

banner34