banner23

banner24

Çin, Long March-9 roketini test etti

Çin'in keşif görevlerinde kullanmak üzere geliştirdiği Long March-9 roketinin testi sorunsuz bir şekilde tamamlandı.

TEKNOLOJİ 08.03.2021, 13:21
Çin, Long March-9 roketini test etti
banner46

Çin uzay keşif programında belirlediği görevler için kullanacağı Long March-9 roketini test etti.

Çin'in uzay programının içerisinde Ay’a insan götürmek ve Mars yüzeyinden örnek toplayıp dünyaya getirmek gibi büyük görevler yer alıyor. Uzay keşif programını gerçekleştirebilmek için seçilen görevler esnasında Çin tarafından tasarlanan “Long March-9” roketi kullanılacak. Long March-9 roketi oldukça ağır yükleri kaldırabiliyor.

Asia Times'ta yer alan habere göre Çin Merkez Televizyonu'nun yönettiği ve dünyaya Çin hakkında haber ulaştırmakta önemli bir kuruluş olan “CGTN” tarafından yapılan bir haberde, Long March-9 roketinin motoru ile bir testin gerçekleştirildiği ve testin başarılı geçmiş olduğunu duyuruldu.

Çin Uzay Bilimleri ve Teknoloji Kurumu (CASC) tarafından geliştirilen Long March-9 roketinin güç kaynağı olarak görev yapacak roket ile gerçekleştirilen denemenin Çin’in roket teknolojileri açısından önemli bir kademe olduğu ve gelecekteki roketlerin geliştirilmesi için önemli bir temel olduğu CASC tarafından belirtiliyor.

Long March-9 roketinin 2030 yılında görevine başlaması hedefleniyor. CASC tarafından yapılmış olan tahminlere göre Çin 2030 ve 2035 yılları arasında her yıl için yaklaşık olarak on Long March-9 roketine ihtiyacı olacak.

banner34
21°
açık