banner23

banner26

banner24

banner25

Çin, Tianwen-1 uydusundan yeni Mars görüntüleri yayınladı

Çin Ulusal Uzay İdaresi, Pazartesi günü Tianwen-1 uzay sondası tarafından çekilen yeni görüntüleri paylaştı.

TEKNOLOJİ 08.06.2021, 10:24
Çin, Tianwen-1 uydusundan yeni Mars görüntüleri yayınladı
banner34

Çin Ulusal Uzay İdaresi (The China National Space Administration, CNSA) Pazartesi günü Tianwen-1 uzay sondası tarafından çekilen ve Çin’in Mars uzay araştırma aracı (rover) ile aracın iniş platformunu gösteren yeni bir görüntü yayınladı.

China Daily sitesinde yer alan haberde görsel paylaşımına dair detay bilgilere yer verildi. 

Çin'in birer adet yörünge aracı, arazi aracı ve uzay araştırma aracından oluşan Tianwen 1 görevi 23 Temmuz 2020'de başlatılmış, iniş aracı 15 Mayıs tarihinde Mars’ın kuzey yarım küresinde geniş bir ova olan Utopia Planitia'nın güney kısmına iniş gerçekleştirmişti.

Uzay araştırma aracı Zhurong, 22 Mayıs tarihinde Mars yüzeyine inmiş, kızıl gezegeni keşfetmeye başlamış ve Çin'i ABD'den sonra Mars'ta bir uzay araştırma aracını araziye çıkartabilen ve çalıştırabilen ikinci ülke haline getirmişti.

6 Haziran tarihinden itibaren Zhurong aracı çevreyi tespit etme ve bilimsel keşifler yapma gibi amaçlarla 23 Mars günüdür (bir Mars günü, Dünya'daki bir günden yaklaşık olarak 40 dakika daha uzundur) gezegenin yüzeyinde operasyon gerçekleştiriyor.  

En az 90 Mars günü (Dünya günü ile yaklaşık olarak üç ay) Mars’ta bulunması beklenen Zhurong, Mars’ın yüksek çözünürlüklü üç boyutlu görüntülerini kaydedecek ve gezegen yüzeyinin malzeme bileşimini analiz edecek. Bunlara ek olarak aracın, gezegen yüzeyinin altyapısını ve manyetik alanın tespit edeceği ve çevresindeki meteorolojik ortamı gözlemleyeceği ifade ediliyor.

17°
açık