banner23

banner26

banner24

banner25

Çin ve Tayvan arasında CZ-11 gerginliği

Pazartesi günü Çin tarafından duyurusu yapılan 15 Eylül uzaktan algılama uydusu fırlatma faaliyeti gerçekleştirildi. Çin CZ-11 fırlatma aracı ile dokuz tane uydu fırlattı. Tayvan semalarının rota olarak belirlendiği fırlatmaya, Tayvan yönetimi tarafından tepki gecikmedi.

TEKNOLOJİ 15.09.2020, 15:41
Çin ve Tayvan arasında CZ-11 gerginliği
banner34

Çin devlet medyası, Çin'in Tayvan Adası semalarında Long March roketi ateşlediğini duyurdu. 14 Eylül Pazartesi günü paylaşılan bir gönderiye göre Çin, ikinci lansmanını 15 Eylül'de yapmayı planlamıştı. Gönderilecek dokuz uzaktan algılama uydusunun 535 kilometrelik Güneş eş zamanlı yörüngeye taşınarak Sarı Deniz'den fırlatılacağı belirtildi.

15 Eylül günü geldiğinde Çin fırlatma aracı CZ-11, dokuz Jilin-1 Gaofen-03 serisinden uzaktan algılama uydusunu uzaya fırlattı. Söz konusu fırlatma, Sarı Deniz'de özel donanımlı bir gemiden yapıldı. Çinli bir gazeteci bahsedilen geminin isminin Debo-3 olduğunu söyledi.
Gaofen-03 serisinin uyduları Jilin-1 takımuydu araçlarından oluşuyor. Video işlevi olan üç optik uydu (Çin Merkez Televizyonu cihazları ve Çin İnternet video barındırma hizmeti Bilibili dahil) ve dünya yüzeyinin hiperspektral görüntülenmesi için altı uydu içeriyor.

Tayvan fırlatmayı tehdit olarak algıladı

Taiwan News'in haberine göre, Çin tarafından Pazartesi günü yapılan açıklama provakatif nitelikteydi. Çin medyasının yayınladığı gönderide Çin roketinin Tayvan semalarında uçarken "bir ok dokuz yıldız taşır" yöntemini kullanacağı belirtildi. Tayvan basını bunu Long March'ın bir savaş durumunda birden fazla uydu veya birden fazla savaş başlığı taşıma yeteneğine işaret eder şeklinde yorumladı ve yine Tayvan basını tarafından bu tanıtımın Çin'in havacılık alanında ilerlemesini geride bıraktığı belirtildi.

Tayvan Savunma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, "İlgili gelişmelere cevaben ordunun ortak istihbarat, gözetleme ve keşif birimleri durumun değerlendirmesini yaptı. Değerlendirme sonucunda gerekli önlemler alındı." ifadeleri kullanıldı.

28°
parçalı az bulutlu