banner23

banner31

banner24

Çinli Mars keşif aracı Zhurong'tan yeni görüntüler

Çin'in Mars aracı Zhurong'tan, görevdeki 100'üncü günü dolayısıyla yeni görüntüler geldi.

TEKNOLOJİ 01.09.2021, 10:06
Çinli Mars keşif aracı Zhurong'tan yeni görüntüler

Mars yüzeyini 3 boyutlu şekilde görüntülemek ve toprak yapısını analiz etmek gibi görevler için gönderilen Zhurong, Kızıl Gezegen'de geçirdiği 100'üncü gün dolayısıyla yeni fotoğraflar gönderdi.

WebTekno'nun haberine göre, Zhurong'tan gelen görüntülerde; aracın bıraktığı teker izleri ve iniş için kullandığı yörünge aracıyla arasında bıraktığı mesafe dikkat çekiyor. Fotoğraftaki 1 km'yi aşmış olan mesafe, Çin’in Mars görevinde istikrarı elden bırakmadığını işaret ediyor.

Zhurong

Panorama şeklindeki görüntüde ise Zhurong’un teker izleri bulunuyor.

çin zhurong
Zhurong’un Mars yüzeyinin 3 boyutlu görüntüsünü elde etme ve toprak yapısını analiz etmesinin dışında önemli bir görevi ise antik su yatağı olduğu düşünülen bölgeyi araştıracak olması. Bu çalışmaların ardından 2030'da Mars'tan toprak örneği getirmek ve 2033'te ise Mars'a astronot göndermek Çin'in hedefleri arasında.

Zhurong'un önümüzdeki ay, Güneş'in Mars ile Dünya arasına girip iletişimi keseceği için güvenli moda alınması bekleniyor. İletişim tekrar sağlandığında Zhurong aktif hale getirilecek. Çin hükümeti tarafından Mars’a gönderilen Zhurong, geçtiğimiz mayıs ayında keşif yapmak üzere Mars’a iniş yapmıştı.

22°
parçalı bulutlu