banner23

banner26

banner24

banner25

Çinli şirketlere alternatif HarmonyOS

Huawei, Çinli telefon üreticilerine ABD'nin kısıtlamalarına karşılık destek vermeye devam edeceğini açıkladı.

TEKNOLOJİ 06.01.2021, 10:23
Çinli şirketlere alternatif HarmonyOS
banner34

Huawei, Çinli akıllı telefon üreticilerinin Google Mobile Service sertifikası alamadığı durumda Google'a alternatif olarak Huawei Mobile Services'i (HMS) kullanabileceklerini açıkladı.

Huawei Ceo’su Richard Yu yaptığı açıklamada, ABD’nin Çinli telefon üreticileri için Google işletim sistemlerini engellemesi durumunda, kendi işletim sistemleri olan HarmonyOS kullanabileceğini ve böylelikle Google Mobil Hizmetleri'nin bağımlılıklarından kurtulacaklarını söyledi.

Huawei geçen yıl Mayıs ayında ABD tarafından Varlık Listesi’ne eklendi ve Amerikalı şirketlerin Huawei ile iş yapmasına kısıtlama getirdi. Google, Amerika’nın bu kararına karşılık Huawei ile olan ilişkilerini Google Play sertifikalarını sınırlandırarak askıya aldı. Google’ın bu kararı Huawei kullanıcılarının önceden yüklenmiş olan Google Mobile Service ve Google Play Store’u almamasına yol açtı.

Huawei ABD ile yaşanan bu sorunlar sonrasında kendi mobil servislerini tanıtarak kendi işletim sistemini kurduğunu açıkladı. Huawei’nin uygulama mağazası olan AppGallery dünya genelinde Google Play Store ve App Store’dan sonra 3. sırada yer alıyor.

Huawei Ceo’su Richard Yu yaptığı açıklama ile Çinli telefon şirketlerine Google’ın tekelinden kurtulmaları için yardım eli uzattığını açıkladı. Huawei’nin bu çağrısı ilk olmadığı gibi Çinli şirketlerin de bu çağrıya nasıl cevap vereceği bilinmiyor.

21°
parçalı bulutlu