banner23

banner26

banner24

Çinli taykonotların uzay yürüyüşü gerçekleşti

5 Kasım'da uzay yürüyüşü planlarını açıklayan Şıncou-13 ekibindeki taykonotların ilk uzay yürüyüşü dün gerçekleşti.

TEKNOLOJİ 08.11.2021, 12:32
Çinli taykonotların uzay yürüyüşü gerçekleşti
banner34

6 ay sürecek uzay yolculukları 15 Ekim'de başlayan Çinli taykonotların planladığı uzay yürüyüşü gerçekleşti.

NTV'den edinilen bilgiye göre, Çin İnsanlı Uzay Programı Ajansı, Cai Cigang ve Vang Yaping isimli taykonotların, dün yerel saatle 20.28'de başladıkları uzay yürüyüşünde 01.16'da istasyon dışındaki faaliyetlerini tamamlayarak ana modüle döndüğünü açıkladı.
Uzay istasyonunun kurulumu için gerçekleştirilen 3'üncü uzay yürüyüşü, Şıncou-13 görevi kapsamında istasyona yollanan yeni taykonot ekibinin ilk araç dışı etkinliği oldu.

Taykonotlar, uzay yürüyüşünde Çin'in yerli üretimi Feitien uzay tulumlarını test edip uzay istasyonunun mekanik kolu ile diğer araç dışı destek vasıtalarını kullanarak belirlenen görevleri yerine getirdi. 

Bu uzay yürüyüşü başka bir ilke daha imza atıldı. 41 yaşındaki Vang Yaping isimli taykonot, bu faaliyete katılarak, uzay yürüyüşü yapan ilk Çinli kadın taykonot  unvanını elde etti. 

Yang, 2013'te "Şıncou-10" seferine katılarak, "Şıncou-9" görevinde yer alan Liu Yang'tan sonra uzaya çıkan ikinci Çinli kadın olmuştu.

Çin, Uzay Ajansı kuracak

ABD'nin Uluslararası Uzay İstasyonu (ISS) programına katılımını engellediği Çin, kendi uzay istasyonunu kurmaya yönelik çalışmalarına devam ediyor.

Bir çekirdek modül, iki laboratuvar modülü ve bir uzay teleskobundan oluşması planlanan istasyonun çekirdek modülünü 29 Nisan'da fırlatan Çin, 29 Mayıs'ta Tiencou-2 (Gök gemisi-2) kargo mekiğiyle istasyona bir ikmal seferi düzenlenmişti.

Nie Haişıng, Liu Boming ve Tang Hongbo'dan oluşan ilk taykonot ekibi, Şıncou-12 mekiği (Kutsal gemi-12) ile 17 Haziran'da istasyona gönderilmişti.

Taykonotlar Cai Cigang, Vang Yaping ve Yı Guangfu'yu taşıyan Şıncou-13 uzay mekiği ise 15 Ekim'de fırlatılıp 17 Ekim'de göreve başlamıştı.

"Vıntien" (Gökleri Aramak) ve "Mıngtien" (Gökleri Düşlemek) adlarını taşıyan 2 laboratuvar modülü 2022'de uzaya gönderilecek. İstasyonun 2022'de tamamlanabilmesi için 4 insanlı sefer ve 4 kargo seferi yapılması planlanıyor.

28°
açık