banner23

banner26

banner24

banner25

Çinli uygulamalar gereğinden daha fazla veri peşinde

Çin Siber Uzay İdaresi (CAC), gelen şikayetler üzerinde gereğinden fazla olan uygulamaların isimlerini paylaştı.

TEKNOLOJİ 02.05.2021, 23:29
Çinli uygulamalar gereğinden daha fazla veri peşinde
banner34

Mobil uygulamaların bazı işlevleri yerine getirebilmek için telefon ve kullanıcı verisine ihtiyacı bulunuyor. Çin’de de 33 uygulama da ihtiyaçtan fazla veri aldığı için gündeme geldi. Çin, bu uygulamaların gereken düzenlemeleri yapması için 2 haftalık süre verdi.

CAC yaptığı açıklamada uygulamaların kişisel verileri elde etmek için yerel düzenlemeleri ihlal ettiğine yer verdi. CAC, halktan gelen şikayetleri gerekçe göstererek geliştirici firmalara ihlali bildirdi. CAC’ın yayınladığı raporda Tencent, QQ, Sogou, Baidu gibi yüksek kullanıcılı uygulamaların geliştiricileri yer aldı. Bu geliştirici firmalara 10 iş günü süre verildi. Eğer belirlenen sürede gereken adımlar atılmazsa cezai işlem uygulanacak.

Uygulamalar incelendiğinde mesajlaşma, navigasyon, perakende alışveril vb. gibi günlük kullanım uygulamaları olduğu görüldü.

Geçtiğimiz günlerde de büyük e-ticaret firmalarından olan Alibaba’ya 18.2 milyar yuan (23.2 milyar lira) ceza verilmişti. Cezanın gerekçesi olarak Alibaba’nın güçlü pazar konumunu rekabeti önlemek için kullandığı öne sürülmüştü.

20°
açık