banner23

banner26

banner24

banner25

Dijital Dönüşüm Ofisi ve TDK'dan NFT'ye Türkçe karşılık: Nitelikli Fikrî Tapu

Türk Dil Kurumu ve Dijital Dönüşüm Ofisi'nin ortak çalışmasıyla; "Non Fungible Token" olarak bilinen ve dünyada popülerliği her geçen gün artan NFT'nin Türkçe karşılığı "Nitelikli Fikrî Tapu" olarak belirlendi.

TEKNOLOJİ 22.04.2022, 15:03
Dijital Dönüşüm Ofisi ve TDK'dan NFT'ye Türkçe karşılık: Nitelikli Fikrî Tapu
banner34

Fotoğraf ve video gibi dijital varlıkların benzersiz olduğunu ve bu nedenle birbirinin yerine geçemeyeceğini onaylayan ve blok zinciri adı verilen dijital bir defterde depolanan veri birimi olarak bilinen NFT Türkçe karşılığını buldu.

Dijital Dönüşüm Ofisi Başkanı Ali Taha Koç, NFT'nin Türk Dil Kurumu ile yürütülen çalışmalar neticesinde Türkçe karşılığını bulduğunu açıkladı.

Buna göre NFT'nin Türkçe'deki karşılığı "Nitelikli Fikrî Tapu" oldu.

Ali Taha Koç, Türkiye'de her geçen gün kullanımı artmaya başlayan NFT'nin Türkçe karşılığının bulunduğunu resmî Twitter hesabı üzerinden paylaştı.

Koç sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı paylaşımda, "Geçtiğimiz günlerde sizlere yönelttiğim "NFT'nin Türkçe karşılığı ne olmalı?" sorusuna ilettiğiniz cevaplar için teşekkür ediyorum. Türk Dil Kurumu ile yürüttüğümüz çalışmalar neticesinde NFT'ye en uygun karşılığının "Nitelikli Fikrî Tapu" olduğunu düşünüyoruz. Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi olarak bundan böyle yaptığımız çalışmalarda ve paylaşımlarda NFT’nin açılımı için “Nitelikli Fikrî Tapu” terimini kullanacağız. Blokzincir gibi yenilikçi teknolojilerin getirdiği sistemler üzerinde uzmanlık kazanmak için çalışmalarımıza hız kesmeden devam ediyoruz." şeklinde bir açıklamada bulundu.

Ali Taha Koç, videolu paylaşımında, yenilikçi teknolojilerle gündelik hayatın içerisine giren yabancı terimlerin tanımlarının Türkçe yapılmasının ve Türkçe literatüre kazandırılmasının önemine de dikkat çekti.

12°
açık