banner23

banner26

banner24

banner25

Dijital mahremiyet rehberleri yayımlandı

Güvenli İnternet Merkezi'nin çocuklar ve ebeveynler için hazırladığı Dijital Mahremiyet Rehberleri yayımlandı.

TEKNOLOJİ 18.06.2021, 14:27
Dijital mahremiyet rehberleri yayımlandı
banner34

Çocuklar ve ebeveynler için beklenen ve ihtiyaç duyulan "Dijital Mahremiyet Rehberleri" yayımlandı.

Dijital Mahremiyet Rehberleri, dijital mecralarda güvenliği sağlamak ve mahremiyet bilincini oluşturmayı hedefleniyor. Ebeveynler ve çocuklara yönelik önemli tavsiyeler içeren Dijital Mahremiyet Rehberleri, ebeveynler ve çocukları aynı zamanda bilinçlendirmeyi amaçlıyor.

"Ebeveynler ve çocuklar için önemli tavsiyeler içeriyor"

Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Ömer Fatih Sayan, sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı açıklamada, "Güvenli İnternet Merkezi'mizin çocuklar ve ebeveynler için hazırladığı Dijital Mahremiyet Rehberleri yayınlandı. Dijital mecralarda güvenliği sağlamanın ilk adımı, mahremiyet bilincinin oluşması. Rehberler hem ebeveynler hem de çocuklar için önemli tavsiyeler içeriyor. Özellikle pandeminin etkisi ile birlikte çok daha sık dijital ortamlarda yer alıyor, vakit geçiriyoruz. Yavrularımızın oyun, öğrenme ve arkadaş edinme gibi temel ihtiyaçlarını ekranlardan gidermesi, bu konuda daha hassas davranmamızı gerektiriyor." ifadelerine yer verdi.

Rehberlerde yer alan konulara dikkat çeken Sayan, sosyal medya paylaşımının devamında "Çevrim içi ortamlarda ve dijital oyun oynarken yabancı kişilerle arkadaş olunmamalı ve kişisel bilgiler paylaşılmamalı. Ebeveynler dijital ortamlarda çocuklarını paylaşırken çok dikkatli olmalı, hem kötü niyetli insanlara bilmeden malzeme vermemeli hem de ileriyi düşünmeliler." ifadelerini kullandı.

Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Ömer Fatih Sayan, Ebeveynlere de uyarılarda bulundu. Bazı maddelere dikkat çeken Sayan, "ebeveynlerin, çocuklara internette neleri paylaşıp paylaşmaması gerektiği öğretilmeli, sosyal ağlarda herkese açık paylaşımlar yapılmamalı, güçlü parolalar kullanılmalı." dedi.

Hazırlanan rehberler hangi konuları içeriyor?

Dijital Mahremiyet Rehberleri, birçok değerli konuyu ele alıyor. Hazırlanan rehberlerde ise özellikle Sosyal Ağlarda İçerik Paylaşımı ve Mahremiyeti Korumaya Yönelik Tavsiyeler, Sosyal Ağlarda Hak ve Sorumluluklar, Sosyal Ağlarda Gizlilik konuları irdeleniyor. 

Hazırlanan rehberler ise şu şekilde;

Ebeveynler için: https://www.guvenliweb.org.tr/dokuman-detay/ebeveynler-icin-dijital-mahremiyet-rehberi

Çocuklar için: https://www.guvenliweb.org.tr/dokuman-detay/cocuklar-icin-dijital-mahremiyet

23°
açık