banner23

banner24

Dijital obezite uyarısı

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, dijital ortamlardaki bilgi kirliliğine de dikkati çekti.

TEKNOLOJİ 08.02.2022, 13:15
Dijital obezite uyarısı

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, 2022 Güvenli İnternet Günü Programı’na video mesajla katıldı.

Çevrim içi güvenliğin her geçen yıl daha da önemli hale geldiği bir dönemden geçildiğini kaydeden Karaismailoğlu,

“Özellikle salgın şartlarının tetiklemesi ile internete ve sosyal medya mecralarına olan rağbet giderek arttı. Tabi bu mecraların kullanım oranları arttıkça, gücünü kullanıcılarından ve kullanıcıların oluşturduğu verilerden alan bu mecralarda yaşanan tehlikeler ve riskler de oldukça çoğaldı. Siber zorbalık, çocukların çevrim içi istismarı, sosyal medya ve oyun bağımlılığı başta olmak üzere, pek çok dijital risk bugün çocuklarımızı tehdit eden bir boyuta geldi. Bu noktada, internetin ve sosyal medya mecralarının bilinçli ve güvenli olarak kullanılması son derece önemli.” ifadelerini kullandı.

“Temiz” ve “güvenli” dijital dünya sunmak hedeflerimizden biri

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu tarafından oluşturulan, ailelere ve çocuklara göre iki seçenek olarak tercih edilebilen “Güvenli İnternet Hizmeti” kullanımının özellikle bu noktada fayda sağlayacağına inandığını aktaran Karaismailoğlu, şu değerlendirmelerde bulundu:

“Vatandaşımızı bu hizmeti kullanmaya davet ediyoruz. Dijital bir dünyanın içinde doğan çocuklarımıza, genç kardeşlerimize ve bütün vatandaşlarımıza, her yönüyle ‘temiz’ ve ‘güvenli’ bir dijital dünya sunmanın en önemli hedeflerimizden biri olduğunu ‘Güvenli İnternet Günü’ vesilesi ile buradan bir kere daha belirtmek istiyorum. Unutulmamalıdır ki, güvenli dijital ortamlara bugün herkesten önce çocuklarımızın ve gençlerimizin ihtiyacı var.”

“Türkiye’nin Verisi Türkiye’de Kalmalı” çalışmasından olumlu sonuçlar aldık

Kişisel veri mahremiyetini korumak amacıyla “Türkiye’nin verisi Türkiye’de kalmalı” diyerek başlatılan çalışmalardan da olumlu sonuçlar alındığını belirten Karaismailoğlu, yerli ve milli mesajlaşma uygulamalarının üretimi ve kullanımının yaygınlaşmasını memnuniyetle karşıladıklarını, dijital farkındalığı artırdığına inandığını söyledi. “Dijital mecralar özellikle gençlerimiz için kültür emperyalizminin bir temsili haline gelmiştir” diyen Ulaştırma Bakanı Karaismailoğlu, konuşmasına şöyle devam etti:

“Bu noktada, interneti ve sosyal ağları sorumsuzca kullanarak zihnini, zamanını, enerjisini tüketen değil, interneti bilinçli kullanarak üreten bir toplum olmak zorundayız. Teknolojik gelişmelerin ve dijital mecraların bizi ve çocuklarımızı esir almasına ve tüketmesine izin vermeyeceğiz. Haddinden fazla ve aşırı alınan kalorinin bedeni zamanla hasta etmesi gibi, dijital ortamlarda bir süzgeçten geçirmeden gerekli gereksiz bütün içerikleri sınırsızca tüketmenin dijital obeziteye ve dijital bağımlılığa sebep olacağı unutulmamalıdır. İnternette ve sosyal ağlarda, itibar suikastı, dezenformasyon, dijital dolandırıcılık, terör propagandası, hakaret gibi pek çok risk bulunuyor. Bu türden zararlı ve yasadışı içeriklere karşı mücadelede yasal yollarla birlikte, toplumda dijital bir farkındalık oluşturmanın son derece önemli olduğu bir dönemin içinden geçiyoruz. Kötülükle mücadelede, iyiliği çoğaltmanın ve iyi içeriği üretmenin stratejik bir güç olduğuna inanıyoruz. Pozitif ve faydalı içeriklerle hem kendisini hem de toplumu aydınlatan, kültürel ve ahlaki değerlerine sahip çıkan ve bir adım ileriye taşıyan; teknolojiyi üreten ve şekillendiren bireyler, yarınları da şekillendirecektir.”

Bu inançla, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nun “Açık Kaynak Dijital İçerik Üretme Projesi’ni” başlattığını kaydeden Karaismailoğlu, öğrenme kültürünü geliştirmek, yaygınlaştırmak, dijital okuryazarlığın teknolojiye, toplumsal refaha ve mutluluğa, gelişmeye, sanata, bilime, inovasyona dönüşmesine katkı sağlamak için başlatılan bu projeyi çok değerli bulduklarını ifade etti.

Dijital ortamda en büyük sorun bilgi kirliliği

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, “Bugün dijital ortamlarda yaşanan en büyük sorunlardan biri de şüphesiz ‘bilgi kirliliği’ ve bu kirlilikten beslenip güç devşirmeye çalışan odaklardır. Her dönemde var olan yalan ve yanıltıcı bilgiler, sosyal medya mecralarının kullanımının yaygınlaşmasıyla giderek artmış ve vatandaşlarımızın bilgi edinme özgürlüğünün üzerine adeta kara bir bulut gibi çökmüştür. Yalanın ve gerçeğin iç içe geçtiği dijital ortamlarda, doğru bilgiye ulaşmak ve yalan bilgileri tespit etmek için, interneti ve sosyal medya mecralarını bilinçli bir şekilde kullanmak ve dijital okuryazarlık becerileri edinmek, yapılması gerekenlerin başında gelmektedir. Bu noktada, bilgiye ulaşmada güvenilir haber kaynaklarını seçmek, kaynağı bulunmayan içeriklere güvenmemek, interneti bilinçli kullanmanın, yalana ve bilgi kirliliğine karşı mücadele etmenin olmazsa olmazlarındandır” ifadelerini kullandı.

Teknoloji ve dijitalleşmenin insanlığa hizmet ettiği ve insanlığın yararına kullanıldığı zaman anlamlı olduğuna vurgu yapan Karaismailoğlu, “İnsanlığın teknolojinin emrinde değil, teknolojinin insanlığın emrinde olduğu bir düzeni siber zeminde de tesis etmek için çalışıyor ve bu bilincin bütün toplumda oluşmasını temenni ediyorum” dedi.

banner34