banner23

banner26

banner24

banner25

Dijital Türk Lirası için geri sayım

Türkiye, Dijital Türk Lirası için Ar-Ge çalışmalarını genişletecek.

TEKNOLOJİ 27.10.2021, 14:40
Dijital Türk Lirası için geri sayım
banner34

Dijitalleşmeye ayak uyduran dünyanın bu hususta attığı adımlara paralel olarak, Türkiye için Dijital Türk Lirası büyük bir önem kazandı.

Daha önce dijital para geliştirme çalışmaları kapsamında gerekli temelin oluşturulmasına yönelik çalışma yürüten Türkiye, Dijital Türk Lirası'nın ihtiyaçlarına cevap veren Ar-Ge çalışmalarına devam edecek. 

Alınan kararların öncesinde Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası, “Dijital Türk Lirası” ile ilgili çalışmalar başlatmıştı. Merkez Bankası buna yönelik bir adım olarak eylül ayında, ASELSAN, HAVELSAN ve TÜBİTAK-BİLGEM ile ikili mutabakat zabtları imzalamıştı. İmzalanan bu mutabakat sonucunda "Dijital Türk Lirası İşbirliği Platformu" oluşturulmuştu.

Gelecek zamanda planlanan çalışmalarda, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın (TCMB) Dijital Türk Lirası Araştırma Geliştirme Projesi birinci faz pilot bulguları istikametinde, daha kapsamlı ve geniş katılımlı ileri düzey pilot testler gerçekleştirilecek. Bununla birlikte, birinci faz sonuçları, testlerin tamamlanmasının ardından kamuoyu ile paylaşılacak.

Ayrıca, Dijital Türk Lirası'nın diğer sistemlerle koordinasyon çalışmaları ve programlanabilir para ve çevrimdışı ödemeler katman servislerine dair teknolojik altyapı kurulumu yapılarak Ar-Ge ve test çalışmaları gerçekleştirilecek.

Birinci faz pilot uygulama çalışmaları çerçevesinde prototip "Dijital Türk Lirası Ağı" kurularak teknoloji paydaşları ile dar kapsamlı ve kapalı devre pilot uygulama testleri yapılacak.

Bununla birlikte blokzincir teknolojisi, dağıtık yapıların ödeme sistemlerinde kullanımı, anlık ödeme sistemleri ile entegrasyon gibi başlıklarda Dijital Türk Lirası Ar-Ge projesi kapsamında çeşitlilik gerektirebilecek testlerin yapılması da diğer hedefler arasında yer alıyor.

Blokzincir tabanlı geliştirilecek olan Dijital Türk Lirası'nın, gelecek yıl uygulamaya geçirilmesi planlanıyor.

25°
az bulutlu