banner23

banner24

Donald Trump, TikTok anlaşmasını destekledi

ABD Başkanı Donald Trump, Oracle'ın TikTok anlaşması önerisini desteklediğini ve Walmart ile bir ortaklık olması halinde bunun ülke güvenliğinin çıkarına olacağını söyledi. 20 Eylül'de WeChat ve TikTok için yürürlüğe girecek olan ticaret yasağı ertelendi.

TEKNOLOJİ 20.09.2020, 10:38
Donald Trump, TikTok anlaşmasını destekledi
banner46

ABD Başkanı Donald Trump, Cumartesi günü Kuzey Kaliforniya yapacağı bir seçim mitingi için yola Beyaz Saray’dan ayrılmadan önce basına açıklamalarda bulundu. Trump, Oracle’ın TikTok teklifini “konsept olarak” desteklediğini söyledi.

The Verge’ün haberine göre, ABD’nin Ticaret Departmanı’nın Cuma günü yayınladığı emirle 20 Eylül’den itibaren TikTok’un sahibi ByteDance ve WeChat ile ticari işlemlerin engelleneceği duyurulmuştu. ABD Başkanı Donald Trump, duyurulan yasağın yürürlüğe girmesinden kısa bir süre önce destek temalı konuşmasını yaptı.

Oracle ve Walmart Ortaklığı

TechCrunch'ın haberine göre, TikTok tarafından yapılan açıklamayla Oracle'ın, TikTok’un “güvenilir teknoloji ortağı” olacağı bildirildi. Oracle güvenilir teknoloji ortaklığı bağlamında, ABD ulusal güvenlik gereksinimlerinin tam olarak karşılandığından emin olmak için; ABD’deki bütün kullanıcıların verilerini barındırmaktan ve ilgili bilgisayar sitemlerinin güvenliğini sağlamaktan sorumlu olacak.

TikTok’tan yapılan açıklamada Walmart ile de “ticari ortaklık” için görüşüldüğü belirtildi. Bütün bunların yanı sıra Trump, TikTok’un ABD operasyonlarının Walmart-Oracle ortaklığında satın alınması yönünde bir anlaşmayı onaylayacağını belirtti. Trump, “Böyle bir anlaşma ülkemiz için iyi olacak, hem de ulusal güvenliğimizi koruyan bir anlaşma yapılmış olacak.” dedi.

Anlaşma detayları değişmeye devam ediyor

ABD operasyonları bağlamında kurulacak TikTok Global adlı yeni şirket ABD merkezli olacak. TikTok’un ABD’deki bütün kullanıcılarının işlem ve depolama hareketleri bu şirket bünyesinde gerçekleştirilecek.

Donald Trump, yeni şirketin merkezinin Teksas’ta olacağını, 25 bine kadar insanın işe alınacağını ve ABD’ye 5 milyar dolar katkıda bulunacağını söyledi.

Yasak ertelendi

Cumartesi öğleden sonra, yeni anlaşmanın güvenlik endişelerini nasıl giderdiği net değildi. ABD Ticaret Bakanı Wilbur Ross, TikTok yasağının 27 Eylül tarihine ertelendiğini söyledi.

banner34
25°
açık