banner23

banner24

Dünyanın en büyük nükleer füzyonu

Dünyanın hemen her yerinden katılım sağlayan ülkelerin katkılarıyla başlatılan nükleer füzyon projesinde yeni aşamalar kaydedildi.

TEKNOLOJİ 29.07.2020, 12:37
Dünyanın en büyük nükleer füzyonu

Nükleer güç santrallerine nazaran 4 kat daha fazla enerji sağlayan nükleer füzyon reaktörleri alanında çalışmalar tüm hızıyla devam ediyor. 

Uluslararası Termonükleer Deney Reaktörü (ITER)

Yaklaşık bir yıl öönce Fransa'da 73 metre derinliğindeki binası tamamlanan projenin birleştirilmesi aşamasına geçildi. Proje bundan 14 yıl önce duyurulmuştu. Uluslararası Termonükleer Deney Reaktörü olarak bilinen makinenin oluşturulmasında da uluslararası bir çapa sarf edildi. Makinenin parçaları farklı ülkelerde oluşturulmasının ardından birleştirildi.

Projenin içinde Avrupa Birliği ülkeleri, ABD, Japonya, Güney Kore, Rusya, İngiltere, Çin ve Hindistan bulunuyor. 

Projede nükleer füzyon sürecinin güvenli bir enerji kaynağı olması amaçlandı

Bu dev makineyle, güneşin de enerjisini sağlayan nükleer füzyon süreciyle dünya enerjisini çeşitlendirmek ve arttırmak hedefleniyor. 

Temiz enerji

Tokamak nükleer füzyon reaktörleri, karbondioksit olmadan elektrik üretimine imkan veriyor. Bu durum aynı zamanda "temiz enerji" olarak da bilinmesinin sebebidir. Nitekim Fransa Cumhurbaşkanı Macron da bu durumun özellikle altını çizdi ve projeyi, "temiz, karbonsuz, güvenli ve verimli enerji" şeklinde özetledi.

banner34