banner23

banner24

Dünyanın en yetenekli drone pilotları TEKNOFEST'te yarışacak

Dünyanın önde gelen drone yarışması World Drone Cup’ın (WDC) yürütücülüğünü üstlenen STM, en iyi drone yarışçılarını TEKNOFEST İstanbul’da buluşturacak.

TEKNOLOJİ 18.09.2021, 10:36
Dünyanın en yetenekli drone pilotları TEKNOFEST'te yarışacak
banner46

Türkiye’nin savunma sanayii ve milli teknoloji hamlesine önemli katkılar sunarak, yenilikçi ve milli çözümler geliştiren STM, gençlere yönelik yaptığı çalışmalarla sektörün geleceğine katkıda bulunmaya devam ediyor.

T.C. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) öncülüğünde, askeri deniz platformlarından taktik mini İHA sistemlerine, siber güvenlikten uydu ve uzay teknolojilerine kadar geniş bir alanda ürün ve çözümler geliştiren STM, 21-26 Eylül’de İstanbul Atatürk Havalimanı’nda düzenlenecek TEKNOFEST’te yerini alacak.

Dünyanın en iyi drone yarışçıları belli olacak

Dünyanın en iyi drone yarışı olan World Drone Cup’ın (WDC) yürütücülüğünü üstlenen STM, dünyanın en iyi drone yarışçılarını İstanbul’da buluşturacak. WDC’de pilotlar özel olarak hazırlanan zorlu parkurlarda, tasarım ve montajlarını kendilerinin yaptığı dronelerle mücadele edecek. Meksika’dan Rusya’ya, Almanya’dan Amerika’ya kadar toplamda 22 farklı ülkeden 32 yarışmacının kıyasıya yarışacağı WDC’de, birinciye 30 bin TL, ikinciye 20 bin TL, üçüncüye 10 bin TL para ödülü verilecek. WDC’de 1. pist günü 23 Eylül Çarşamba günü başlayacak ve 26 Eylül Pazar günü kupa töreniyle son bulacak.

TDŞ’nin büyük finali TEKNOFEST’te

WDC’de ülkemiz adına yarışacak isimler ise Türkiye Drone Şampiyonası (TDŞ) finalinde belirlenecek. Yıl içinde Elazığ Harput Kalesi ve İzmir Bergama’da düzenlenen zorlu etapların ardından TDŞ’de, 16 Türk yarışmacı finale kaldı. TEKNOFEST kapsamında 21-22 Eylül tarihleri arasında yapılacak büyük finalle, 4 isim WDC’de Türkiye’yi temsil edecek.

Ziyaretçiler “Survivor Drone” ile drone pilotu deneyimi yaşayacak

30 yıllık bilgi birikimi ve mühendislik deneyimini gençlere aktarmayı amaçlayan STM, WDC yarışmasının birebir simülasyonu olan “Survivor Drone” ile gençlere STM standında unutulmaz bir deneyim yaşatacak. Ziyaretçiler, sanal gerçeklik gözlüklerle, zorlu parkurlarda drone yarışını deneyimleme fırsatı yakalayacak. TEKNOFEST’te 5 bin metrekare gibi dev bir alanda gençleri karşılayacak STM, düzenleyeceği yarışmalar ve sürpriz hediyelerle, gençlere teknoloji temelli bir fuar yaşatacak.

Milli mühendislik çözümleri TEKNOFEST’te gençlerle buluşacak

Taktik Mini İHA üretiminde Türkiye’nin öncü şirketi STM, bu alandaki dikkat çeken ürünlerini de, Türkiye'nin ilk ve tek havacılık, uzay ve teknoloji festivali TEKNOFEST’te gençlerle buluşturacak. Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) tarafından etkin şekilde kullanılan ve bu yıl ihracat başarısına imza atan Döner Kanatlı Vurucu İHA Sistemi KARGU, TSK’nın envanterine girmek için gün sayan Sabit Kanatlı Vurucu İHA Sistemi ALPAGU ve Gözcü İHA Sistemi TOGAN, STM standında ziyaretçilerin beğenisine sunulacak.

Güleryüz: Tam bağımsız savunmanın yolu nitelikli gençlerimizden geçiyor

STM Genel Müdürü Özgür Güleryüz, askeri denizcilik alanında “Derin Arayışlar”, siber güvenlikte “CTF Capture The Flag” yarışması ve StarTeam Staj ve Aday Çalışan Programı gibi gençler için önemli projeler geliştirdiklerini belirterek, “Yürütücülüğünü üstlendiğimiz World Drone Cup ile de dünyanın en yetenekli pilotlarını İstanbul’da bir araya getiriyoruz. Türkiye’nin bilim ve mühendislik alanlarında yetişmiş insan kaynağını artırmayı hedefleyen TEKNOFEST gibi önemli organizasyonlar, Türkiye’nin milli teknoloji hamlesine önemli katkılar sunuyor. Tam bağımsız savunma sanayiinin yolu eğitimli, teknolojiye merakı olan gençlerimizden geçiyor.  Bizler de nesillerimizin teknoloji ve sektöre ilgi duyması için, TEKNOFEST’te yerimizi alarak, gençlerimizin hayallerine ortak olacağız” dedi.

STM Hakkında

Savunma sanayiine mühendislik, teknoloji ve danışmanlık alanlarında çeyrek asırdan uzun bir süredir hizmet veren STM, bugün sahip olduğu temel kabiliyet ve teknolojilerini askeri deniz platformlarından uydu çalışmalarına, taktik mini İHA sistemlerinden siber güvenliğe, büyük veri analitiğinden yapay zekâ uygulamalarına varan stratejik alanlarda kullanarak, Türkiye'nin ve dost ülkelerin ihtiyacı olan kritik alanlarda çalışmalar yürütmektedir.

banner34
17°
az bulutlu