banner23

banner26

banner24

banner25

Dünyanın ilk hidrojen yakıtlı elektrikli uçağı uçmaya başladı

ZeroAvia havacılık şirketi tarafından geliştirilen dünyanın ilk hidrojen yakıtlı elektrikli Piper M sınıfı uçağı ilk uçuşunu bu hafta gerçekleştirdi.

TEKNOLOJİ 26.09.2020, 12:37
Dünyanın ilk hidrojen yakıtlı elektrikli uçağı uçmaya başladı
banner34

Sıfır emisyonlu doğa dostu havacılığın ölçeğini büyütmeyi hedefleyen ZeroAvia şirketi, hidrojen yakıtlı elektrikli uçağının ilk test uçuşunu Cranfield Havalimanı'ndaki Ar-Ge tesisinden kalkış yaparak gerçekleştirdiğini duyurdu. Test; 20 dakika havada kalma, kalkış, rota takibi ve iniş aşamalarından oluşuyordu. Uçak bütün testleri başarıyla tamamladı.

ZeroAvia havacılık şirketi tarafından, hem biyoyakıtların masrafından kurtulmak hem de doğayı korumak adına geliştirilen elektrikli uçak, sıfır emisyonlu hidrojen yakıt hücreleri ile güçlendirildi. Uçak, geleneksel pistonlu motorlarını; elektrik motorlar, gaz depolama ve hidrojen yakıt hücreleri ile değiştirerek orta menzilli hafif uçakları karbondan arındırmayı amaçlayacak.

Şirketin başarısı, havacılık sektörü için birincil enerji kaynağı olarak fosil yakıtlardan sıfır emisyonlu hidrojene geçişin dönüşüm olasılıklarını gerçekleştirmenin ilk adımı olarak görülüyor.

25°
açık