banner23

banner24

e-Genel Kurul sisteminin lansmanı yapıldı

Arksigner, Bites ve Pirameet'in ortak geliştirdiği ürün olan, dernek genel kurul ve yönetim kurullarına dünyanın her yerinden uzaktan katılım sağlamayı mümkün kılan e-Genel Kurul sistemi yapılan lansman ile basına ve kamuoyuna duyuruldu.

TEKNOLOJİ 27.06.2022, 12:35
e-Genel Kurul sisteminin lansmanı yapıldı
banner34

Genel kurul ve yönetim kurulu toplantılarını dijital ortama taşıyan e-Genel Kurul sistemi basına duyuruldu.

e-Genel Kurul sistemi, 21 Haziran 2022 Salı günü İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun katılımıyla gerçekleştirilen lansman programı ile basına ve kamuoyuna duyuruldu.

Arksigner, Bites ve Pirameet'in iş birliği ile geliştirilen e-Genel Kurul ürünü lansmanda tanıtıldı.

Resim

e-Genel Kurul sistemi ile dernek genel kurulları elektronik ortamda yapılabilecek, toplantılarda güvenli e-İmza kullanımı ile belge imzalanabilecek.

Buna ek olarak e-Genel Kurul şu kazanımları beraberinde getiriyor:

  • Pandemi, mesafe uzaklığı, uygun zamanının organize edilememesinden kaynaklanan genel kurulların toplanamaması, yapılamaması vb. sorunlar ortadan kalkıyor. 
  • Genel kurul ve yönetim kurullarının fiziki ortamlarda organize edilmesinden dolayı ortaya çıkan ve artış gösteren lojistik ve organizasyon maliyetlerinden tasarruf ediliyor.
  • Askerî standartlarda gerçekleştirilen şifreli görüntülü görüşmeler sayesinde art niyetli kişilerin görüntülü görüşmeyi görüntülemeleri engelleniyor. 
  • Belge imzalamasında ise T.C. Kimlik Kartına yüklenen e-imza sertifikaları ile daha hızlı imza atılabiliyor.
  • T.C. Kimlik Kartları ile bilgisayarda ya da mobilde güvenli e-imza atmak için ArkSigner Connect2Sign PIN'li kart okuyucular ve Aç Bak İmzala ürünleri kullanılabiliyor.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu lansman programında genel kurul ve yönetim kurulu toplantılarını dijital ortama taşıyan yenilikle ilgili açıklamada bulundu. Soylu yaptığı konuşmada "Derneklerin yapmakla yükümlü oldukları genel kurul ve yönetim kurulu toplantılarını fiziki olarak yapma zorunluluğunu kaldırdık ve kolaylaştırıcı bir alternatif ürettik. Yapılan düzenleme, dünyada öncelikli bir düzenlemedir." ifadelerine yer verdi.

Süleyman Soylu; uzun zamandır e-Genel Kurul, e-Yönetim Kurulu, e-Alındı Belgesi Mobil Kullanım Sistemlerinin bitirilmesi için yoğun bir çalışma yürütüldüğünü belirterek, bu uygulamanın, pandemi sürecinde ne kadar kıymetli olduğunun görüldüğünü vurguladı.

28°
parçalı bulutlu